OECD: Zastavit oteplování je levné a vyplatí se

Roman Gazdík
5. 3. 2008 12:45
Studie: Stačí obětovat 0,1 % růstu světového HDP
Bez společné akce se emise skleníkových plynů do roku 2030 zvýší o 37 procent
Bez společné akce se emise skleníkových plynů do roku 2030 zvýší o 37 procent | Foto: Reuters

Oslo - Zastavit globální oteplování je levné a ekonomicky výhodné.

Každý rok stačí obětovat desetinu procenta růstu HDP světové ekonomiky. Zabráníme tak nejen ekologické, ale i ekonomické katastrofě.

Tvrdí to nejnovější zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která sdružuje 30 nejrozvinutějších ekonomik světa včetně Česka.

Čtěte také: OECD: Ekologické problémy je schopen vyřešit trh

"Environmentální výhled do roku 2030" se zaměřuje na pět kritických problémů, které mohou v brzké době významně zhoršit životní podmínky na této planetě.

Největší prostor je věnován globálnímu oteplování. Kromě toho se tu mluví také o ohrožení biodiverzity a úbytku rostlinných a živočišných druhů, kvalitě vody a vzduchu a zamoření světa odpadky a nebezpečnými chemikáliemi.

Musíme zamezit suchům, které oteplování způsobí, říká OECD
Musíme zamezit suchům, které oteplování způsobí, říká OECD | Foto: Reuters/Andreas Manolis

Ekologie je ekonomická

Zpráva ukazuje, že včasný postup proti těmto problémům přinese nejen ekologická, ale také ekonomická pozitiva.

"V dlouhodobém výhledu výhody včasné akce vůči těmto environmentálním výzvám pravděpodobně převáží nad celkovými náklady," píše se ve zprávě.

OECD tak háže rukavici politikům, kteří namítají, že institucionální snižování emisí skleníkových plynů může být těžkou ranou pro ekonomický rozvoj jednotlivých států.

Podle organizace by vynaložené náklady v porovnání s předpokládaným změnami životního prostředí byly zanedbatelné.

Stačí nepatrné investice

Nekontrolované vypouštění skleníkových plynů do ovzduší může - oproti hodnotám před začátkem průmyslové revoluce - zvýšit teploty o 1,7 až 2,4 stupně a vést k "vlnám horka, suchu, bouřím a záplavám, které způsobí vážné poškození infrastruktury a úrody".

Na stabilizaci atmosférických koncentrací CO2 a snížení emisí o 39 procent oproti množství z roku 2000 podle zprávy dostačuje "redukce v ročním růstu světového HDP okolo desetiny procenta".

Nepatrnými investicemi je tak možné zajistit podmínky, které zabezpečí nejen stabilizaci přírodních poměrů planety, ale také pokračující ekonomický rozvoj.

Všechny země bez rozdílu

Podle OECD je zejména důležité, aby mezinárodní společenství postupovalo společně. Čím více zemí koordinovaně zavede environmentální programy, tím levnější bude jejich aplikace pro kohokoliv ze zúčastněných.

Organizace vyzývá zejména rozvinuté státy, které jsou zodpovědné za většinu emisí skleníkových plynů v ovzduší. Břemeno však leží i na rychle se rozvíjejících ekonomikách jako Brazílie, Čína, Indie, Indonésie, Jihoafrická republika a Rusko, jejichž emise CO2 se do roku 2030 zdvojnásobí.

"Pokud nebudou přijaty žádné nové politické postupy, během několika desetiletí riskujeme nezvratné změny životního prostředí, které budou mít vliv na trvalou ekonomickou prosperitu," varuje OECD.

 


 

Právě se děje

před 10 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy