Která místa zničí globální oteplování? Podívejte se

gaz
5. 2. 2008 18:50
Vědci zveřejnili, co ohrožují změny klimatu. Grafika
Za 10 let budou lodi Severním ledovým oceánem brázdit bez problémů.
Za 10 let budou lodi Severním ledovým oceánem brázdit bez problémů. | Foto: REUTERS/Bob Strong

Washington - Na to, že svět čekají změny způsobené globálním oteplováním, vědci upozorňují už dlouho. Teď ale odborníci poprvé představili seznam míst, která jsou změnami klimatu nejvíce ohrožena.

O studii, která vyšla v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, informoval britský deník Guardian.

Jako vůbec nejrizikovější oblast vyhodnotilo 52 vědců oblast Severního ledového oceánu, který může být po celé léto bez ledu už za deset let. Hrozí také tání blízkého grónského ledovce; ten pravděpodobně zmizí během tří století.

Článek pokračuje pod grafikou

 

 

Jako další hrozby studie zmiňuje vysychání Amazonského pralesa, mizení euroasijské tajgy, nepravidelné monzuny v Indii a konec monzunových sezon v západní Africe. Vědci upozorňují na to, že některé změny budou nevratné.

Body bez návratu

"Obecně se předpokládá, že ke globálnímu oteplování bude docházet v budoucnosti postupně, ale některé z těchto ekosystémů se mohou rychle rozpadnout, když oteplování dosáhne mezní hodnoty," cituje Guardian jednoho z autorů studie, Tima Lentona.

Proto je podle výzkumníků důležité předpovědět, kdy tyto "body, ze kterých není návratu," mohou přijít.

"Pokud víme, kde se nacházejí, můžeme jich využít k tomu, abychom vytvořili cíle k omezení globálního oteplování," říká Lenton. Expertní tým, který vedl, právě o to usiluje.  

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt, 11 lidí je zraněných. Na místo letěl záchranářský vrtulník

Při požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici bylo v neděli zraněno 11 lidí, nejméně dva z nich jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Na Twitteru o tom informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, nyní už byt odvětrávají, řekl mluvčí. Událost měli hlášenou v 17:15.

První informace hovořily o osmi zraněných. Později mluvčí upřesnila, že jich je 11. "Minimálně dvě z toho jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z nich nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník," uvedla. Záchranáři aktivovali traumatologický plán, který se vyhlašuje při mimořádných událostech s větším počtem postižených kvůli koordinaci záchranných prací.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Schalke se dočkalo druhé výhry v sezoně

Beznadějně poslední fotbalisté Schalke se dočkali v německé lize druhého vítězství v sezoně. Celek z Gelsenkirchernu zdolal v 28. kole Augsburg 1:0. Na šestnácté místo, které znamená účast v baráži, ale ještě ztrácí propastných 12 bodů. Mohuč má navíc podvečerní zápas v Kolíně nad Rýnem k dobru.

První výhru po 12 kolech vystřelil Schalke už ve čtvrté minutě Suat Serdar, který gólem oslavil dnešní 24. narozeniny. Čeští hráči Augsburgu, brankář Tomáš Koubek a stoper Marek Suchý, strávili celý zápas na lavičce.

Další zprávy