Která místa zničí globální oteplování? Podívejte se

gaz
5. 2. 2008 18:50
Vědci zveřejnili, co ohrožují změny klimatu. Grafika
Za 10 let budou lodi Severním ledovým oceánem brázdit bez problémů.
Za 10 let budou lodi Severním ledovým oceánem brázdit bez problémů. | Foto: REUTERS/Bob Strong

Washington - Na to, že svět čekají změny způsobené globálním oteplováním, vědci upozorňují už dlouho. Teď ale odborníci poprvé představili seznam míst, která jsou změnami klimatu nejvíce ohrožena.

O studii, která vyšla v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, informoval britský deník Guardian.

Jako vůbec nejrizikovější oblast vyhodnotilo 52 vědců oblast Severního ledového oceánu, který může být po celé léto bez ledu už za deset let. Hrozí také tání blízkého grónského ledovce; ten pravděpodobně zmizí během tří století.

Článek pokračuje pod grafikou

 

 

Jako další hrozby studie zmiňuje vysychání Amazonského pralesa, mizení euroasijské tajgy, nepravidelné monzuny v Indii a konec monzunových sezon v západní Africe. Vědci upozorňují na to, že některé změny budou nevratné.

Body bez návratu

"Obecně se předpokládá, že ke globálnímu oteplování bude docházet v budoucnosti postupně, ale některé z těchto ekosystémů se mohou rychle rozpadnout, když oteplování dosáhne mezní hodnoty," cituje Guardian jednoho z autorů studie, Tima Lentona.

Proto je podle výzkumníků důležité předpovědět, kdy tyto "body, ze kterých není návratu," mohou přijít.

"Pokud víme, kde se nacházejí, můžeme jich využít k tomu, abychom vytvořili cíle k omezení globálního oteplování," říká Lenton. Expertní tým, který vedl, právě o to usiluje.  

 

Právě se děje

před 19 minutami

Trump a Johnson chtějí mít do července 2020 uzavřenou obchodní dohodu

Britský premiér Boris Johnson a americký prezident Donald Trump se dohodli, že do července příštího roku uzavřou obchodní dohodu mezi oběma zeměmi, píše britský deník The Sun. Na složitá jednání by tak měli zhruba jen devět měsíců. Fungovat by dohoda začala až po skončení případného přechodného období po vystoupení Spojeného království v Evropské unie. 

Zdroj: Reuters
Další zprávy