Aférky, nemanželské děti a mumie v autě. Kastelán odhaluje svérázný rod na Rohozci

Aférky, nemanželské děti a mumie v autě. Kastelán odhaluje svérázný rod na Rohozci
Hrubý Rohozec se nachází jen pár kilometrů od Turnova. Sousedí s pivovarem, a i když to na první pohled tak nevypadá, má zhruba 40 místností s původním vybavením, kapli a anglický park.
"Díky ženě je v zámku poměrně velká sbírka japonského umění. Tato soška měla panstvo varovat před zemětřesením. Jakmile cítí vibrace, začne kývat hlavou a vyplazovat jazyk," ukazuje Jiří Holub.
Ženský apartmán měl celkem pět místností, tři z nich jsou nepřístupné, dnes v nich bydlí kastelán. "Bydlím hned za ložnicí hraběnky. Jediná výhoda je asi ta, že to mám kousek do práce," směje se Holub.
V další části byl pokoj hraběnky, maminky Mikuláše. Z oken je vidět do anglického parku, do údolí Dolánky, které vede až na Hrubou Skálu, a ve středu místnosti je pohodlná židle chaise longue. V době komunismu v zámku chvíli sídlila Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy a následně UMPRUM. Kvůli prezentaci uměleckých předmětů se většina místností přetřela na bílou barvu, až na tuto. Na stěnách jsou tak ještě původní tapety.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
3. 6. 2021 6:00
Hrubý Rohozec je jedním z nejzachovalejších zámků v republice. Od 17. století ho vlastnil rod Des Fours, kterému se před příchodem nacistů podařilo ukrýt veškeré písemnosti i fotografie. Díky tomu dnes průvodce Jiří Holub může v Českém ráji vyprávět příběhy, které člověk jinde neuslyší. Rod měl své aférky, nemanželské děti, ale i první Japonku v Česku a potomka, který v autě vozil mumii.

Jiří Holub provádí návštěvníky po zámcích necelé čtvrtstoletí. Ještě jako student začínal na Červené Lhotě, z ní se přestěhoval na Humprecht a odtud o pár kilometrů dál na Hrubý Rohozec, kde je dnes jedenáctým rokem.

"Žije se tu hezky. Člověk jde na zámek s tím, že v něm bude bydlet a vyprávět příběhy. Máme štěstí v tom, že nepatříme mezi nejnavštěvovanější místa v Českém ráji, a tak máme na lidi čas a můžeme je s rodem seznámit až do detailu," říká sympatický průvodce, který v létě provádí v Českém ráji a v zimě na jižní polokouli.

"Co nás trochu sužuje, je nekončící soudní spor o majetkoprávní vztahy, dlouhodobě nevíme, jestli zámek zůstane státu, anebo se vrátí manželce posledního majitele," dodává.

Podívejte se, jak se podle Jiřího Holuba žilo na Hrubém Rohozci mezi dvěma světovými válkami.

 

Právě se děje

před 16 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slavná sopranistka tvrdí, že s ní francouzská policie jednala jako se zločincem

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende tvrdí, že s ní francouzští policisté při kontrole na letišti Charlese de Gaulla v Paříži zacházeli jako se zločincem. "Svlékli mě a prohledali, jako bych byla zločinec, a umístili mě do cely," tvrdí zpěvačka.

Ta podle policistů přicestovala v pondělí z Milána na jihoafrický pas, v němž neměla vízum. "Nebyl tam ani v jedné chvíli žádný incident," tvrdí policejní zdroj a popírá, že by se sopranistka kvůli letištní kontrole musela svléknout. Z místnosti, kde čekala na vyřízení případu, vyšla po hodině a půl s vízem, které jí povolovalo vstup na francouzské území, a barva její kůže nehrála žádnou roli, řekl zdroj z letiště agentuře AFP. "Pro lidi, jako jsem já, je policejní násilí skutečné," tvrdí naopak pěvkyně. Do Francie přiletěla proto, že zpívá Belliniho operu Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Zdroj: ČTK/AFP
Další zprávy