Strávíte léto v Česku? Objevte tajemný hrad i bránu do pekla, skvosty bez turistů

Strávíte léto v Česku? Objevte tajemný hrad i bránu do pekla, skvosty bez turistů
Až 76 procent Čechů plánuje letos strávit dovolenu v tuzemsku. Nejčastěji se podle agentury CzechTourism chystají do Jihočeského kraje a na jižní Moravu, naopak nejméně domácích turistů plánuje dovolenou prožít v Praze a Pardubickém kraji. Podívejte se na tipy, kam vyrazit za poznáním.
Nad městem Králíky na hranici s Polskem se tyčí mariánský kopec, který je už přes 300 let cílem poutníků. Areál Hora Matky Boží v Pardubickém kraji láká na rozsáhlý barokní klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Z Králík k němu vede svatá cesta lemovaná alejí stromů.
Návštěvníci skanzenu ve vesnici Rymice na úpatí Hostýnských vrchů zjistí, jak v 18. a 19. století vypadal venkovský život na Hané. Mohou si prohlédnout interiéry domů vybavených tradičním inventářem kuchyní, světnic a hospodářských místností. Mezi lidovými stavbami najdou vedle několika usedlostí také kovárnu, sedlářskou dílnu nebo větrný mlýn.
Úchvatná místa se dají najít i na Ústecku. Kyjovské údolí, kterým protéká říčka Křinice, lemují skály Českého Švýcarska. Není tedy divu, že bylo oblíbeným výletnickým cílem už v dobách romantismu. Na tuto dobu koneckonců upomínají i názvy místních přírodních útvarů - například Medvědí doupě nebo Jeskyně víl.
Foto: Jihočeská centrála cestovního ruchu
Magazín Magazín
Aktualizováno 21. 6. 2021 13:18
Až 76 procent Čechů plánuje letos strávit dovolenu v tuzemsku. Nejčastěji se podle agentury CzechTourism chystají do Jihočeského kraje a na jižní Moravu, naopak nejméně domácích turistů plánuje dovolenou prožít v Praze a Pardubickém kraji. Máme tipy, kam vyrazit za poznáním bez davů turistů.

Proč se prodírat davy turistů na nejnavštěvovanějších památkách, když Česko skýtá řadu neméně přitažlivých skrytých skvostů? Agentura CzechTourism zveřejnila tipy na neobjevená místa ve všech 14 krajích.

Nechybí mezi nimi kuriozity jako atomový kryt v Brně nebo vápenka na Pardubicku ani tajemný hrad Houska či galerie moderního umění v hranické synagoze. Projděte si vybraná místa na fotkách.

 

Právě se děje

před 39 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy