Statek na Třeboňsku je ukázkový příklad venkovské architektury a krásné rekonstrukce

Statek na Třeboňsku je ukázkový příklad venkovské architektury a krásné rekonstrukce
Zbytek přízemí tvoří společenská zóna s pohovkou...
Uvnitř je jídelní stůl a letní kuchyň.
Původní dveře architekti nechali zrepasovat a dnes zdobí většinu vstupů v přízemí.
Rodina si přála, aby starý statek získal novou tvář a dispozičně vyhovoval i pobytu jejích blízkých přátel. Architekti ze studia New How proto na zahradě přistavěli novou dřevostavbu, která slouží i jako letní kuchyň.
Foto: Robert Žákovič
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
10. 8. 2021 6:10
Usedlost se dvěma staveními a starými stodolami se nachází v chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Architekturou navazuje na selské dvory, které se v krajině jižních Čech nejvíce stavěly v 19. století. Rodina si přála, aby stará stavení získala novou tvář a poskytla místo i pro jejich přátele. Náročná rekonstrukce vdechla domům nový život a rozšířila je o novou dřevostavbu.

Autorem přestavby je architektonické studio New How. Snahou bylo zachovat vše původní a moderní prvky na fasádě využívat jen v nezbytně nutných případech. "Součástí rekonstrukce byl i projekt interiéru, který jsme se snažili navrhnout tak, aby byl soudobý, a zároveň inspirovaný tradičními jihočeskými prvky," říkají architekti. Podívejte se na výsledek. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy