Příští stanice Ukrajina. Fotografie přenesly do pražského metra válečnou tíseň

Příští stanice Ukrajina. Fotografie přenesly do pražského metra válečnou tíseň
Od začátku května cestující v některých stanicích pražského metra míjejí fotografie ukrajinských obyvatel, kteří stanice podzemní dopravy využívají nikoliv k přepravě, ale k úkrytu.
Ty jsou součástí výstavy Příští stanice Ukrajina, kterou je možné zhlédnout ve stanicích Anděl, Muzeum a Můstek.
Propojení veřejného prostoru s realitou války na Ukrajině organizuje mezinárodní uskupení novinářů n-ost ve spolupráci s neziskovými organizacemi Act Alliance a Diakonií Českobratrské církve evangelické.
"Pozornost lidí ke konfliktu klesá, ale potřeba pomoci ukrajinskému lidu neklesá. Jsme přesvědčení, že je životně důležité poukazovat na situaci a zároveň i na neuvěřitelnou odolnost ukrajinského lidu," říká k projektu Klára Jiřičná z Act Alliance.
Foto: Julia Kochetova/n-ost, Act Alliance
Clara Zanga Clara Zanga
15. 5. 2023 13:00
Cestující pražského metra v některých stanicích míjejí fotografie, které přibližují válečnou atmosféru Ukrajiny. Snímky tamních fotografů a fotografek ukazují obyvatele Charkova a Kyjeva, kteří podzemní dráhu nevyužívají k přepravě, ale k úkrytu. Projekt připomíná, že v zemi stále probíhá válečný konflikt.

Zájem veřejnosti o dění na Ukrajině s postupujícím časem od začátku konfliktu klesá. Organizace Act Alliance a n-ost se tak výstavou Příští stanice Ukrajina ve veřejném prostoru snaží mimo jiné znovu obrátit pozornost k nedaleké válce.

"Potřeba pomoci ukrajinskému lidu totiž stále trvá. Jsme přesvědčení, že je životně důležité poukazovat na situaci a zároveň i na neuvěřitelnou odolnost ukrajinského lidu," míní Klára Jiřičná z organizace Act Alliance, která na Ukrajině působí od roku 1993. 

Koncept "metra v metru" se nejprve objevil v Berlíně. Jiřičnou na tamní výstavu upozornila německá kolegyně, která si zároveň posteskla, že fotografie nestihla zhlédnout naživo a viděla je pouze online. "Rozhodla jsem se, že její pokračování zkusím zrealizovat, i když tedy v sousední zemi," říká Jiřičná s tím, že některé fotografie byly vystavené také v německé metropoli, zatímco jiné organizátoři vybrali výhradně pro Prahu. 

Jiřičná je přesvědčená, že ke komunikaci válečné reality veřejnosti je potřeba využívat různé kanály, věří, že výstavou ve veřejném prostoru se podaří oslovit širší spektrum diváků. Zároveň se tak téma každodenní ukrajinské reality může dostat i k lidem, kteří mu ve zpravodajství již nevěnují pozornost.

"Proto nevyužíváme jen umělecké nástroje. Navíc fotografii vnímáme nejen jako uměleckou formu, ale také jako novinářský nástroj. Jde tedy o propojení veřejného prostoru, umění a žurnalistiky," vysvětluje. Výstava by se měla postupně objevit také v dalších evropských metropolích. 

 

Právě se děje

Další zprávy