Kurátor podle autorů Valérie Dvořákové, Jána Gajduška a Štěpánky Veselské provede čtenáře pražskými galeriemi, architekturou, pomníky a sochami, street artem, uměním v metru i bary, kavárnami a obchody se suvenýry.
"Kurátor zprostředkuje umění v Praze mimopražským návštěvníkům, zároveň ale potěší i místní. V Kurátorovi totiž určitě najdou nějakou galerii, stavbu nebo sochu ve veřejném prostoru, kolem kterých denně chodili bez povšimnutí," vysvětluje Dvořáková.
Průvodce vyšel i v angličtině a cílí především na turisty, kteří nehledají notoricky známá místa, ale chtějí proniknout do skutečného života města, které navštíví.
"Praha je sice v evropském kontextu poměrně malé město, je ale uměním doslova napěchovaná. Množství galerií je srovnatelné s podstatně většími evropskými metropolemi, a navíc se tu setkává architektura napříč stoletími," vypočítává vystudovaná historička umění jedinečnosti Prahy.
Ve stínu turisticky oblíbených památek se podle ní schovává plno zajímavých staveb a uměleckých děl. "Kromě toho nás na Praze baví i téměř zapomenutá zákoutí," dodává.
Jednu kapitolu Kurátora věnovali autoři i tipům na mimopražské výlety za uměním. Vybrali 10 objektů v 10 městech, jako je například vila Tugendhat v Brně, areál Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě, Santiniho kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, českou uměleckou instituci 8smička v Humpolci nebo novodobou architekturu v Litomyšli.