Pozitivní trend: česká architektura je sebevědomější a hravější. Ukazuje to i nová ročenka

Bytový dům Origami na Praze 6
Most v Tróji je podle architekta Nováka krásným příkladem uchopení dopravní stavby architektem. Popisuje ho jako most nevšední elegance a krásy.
Rodinný dům Blue v Praze je podle něj do výrazné formy dovedená zdařilá konverze bytového domu na sídlo firmy v prostředí podobně utvářeném.
Na Obecním domě v Ratíškovicích vyzdvihuje velmi příjemné a nápadité využití dřevěných konstrukcí, díky kterým vznikl obecní sál nevšední útulnosti a krásy.
Vodní dům v Hulici popisuje jako napínavý a velmi koncentrovaný vhled do vodního mikrosvěta prostřednictvím elegantní a citlivé architektury.
Foto: archiv Ročenka české architektury
Petra Jansová Petra Jansová
6. 5. 2017 9:05
Nejnovější česká architektura má čím dál tím vyšší úroveň, vyplývá to z aktuální Ročenky české architektury. Architekt Antonín Novák do ní vybral pětatřicet realizací od interierů, rodinných domů až po veřejné stavby a prostranství. "Trend stoupající úrovně kvality české architektury se projevuje nejen ve zvýšené originalitě realizovaných staveb, ale také v počtu staveb architektonicky kvalitních. Ve výsledku bylo výborných staveb tolik, že jsem se musel poradit s nakladatelkou," říká. Ročenka vyšla ve vydavatelství Prostor - architektura, interiér, design a získala i Českou cenu za architekturu 2016. Deset vybraných počinů si můžete prohlédnout v galerii.

"Snažil jsem se představit aktuální českou architekturu v její šířce i různorodosti. Cílem bylo vybrat rozdílné typy staveb s důrazem na jejich kvalitu a citlivé začlenění do okolí. Přednost měly stavby veřejné," představuje Ročenku české architektury architekt Antonín Novák s tím, že stavem české architektury byl příjemně překvapen. 

Svůj výběr postavil na výjimečných realizacích, které dobře zapadají do svého kontextu. 

Výborná je podle něj úroveň interiérů nově vznikajících kaváren a restaurací a rodinných domů, u kterých je účast kvalitního architekta stále frekventovanějším jevem. Jako vynikající popisuje i řadu veřejných staveb, u kterých zadavatelé začínají preferovat kvalitu, čemuž odpovídá i zvýšená frekvence architektonických soutěží, sloužících jako nástroj pro výběr projektanta.

"Neopominutelný je také vliv soukromého kapitálu orientovaného na kultivaci veřejného prostoru. Za zmínku v této souvislosti jistě stojí více než desetiletá činnost Nadace Proměny v oblasti veřejných parků a zahrad mateřských školek nebo třeba vynikající realizace kulturní platformy DOX, či velmi progresivní způsob výstavby vlastních objektů ČSOB pod vedením architekta Ivo Koukola," popisuje. 

Z přibližně 250 staveb od 98 ateliérů se jich do užšího výběru dostalo osmdesát, které během loňského jara a léta navštívil. Finální výběr byl podle něj velmi složitý, protože kvalitních staveb hodných publikování bylo více než 50.

"Trend stoupající úrovně kvality české architektury se projevuje nejen ve zvýšené originalitě realizovaných staveb, ale také v počtu staveb architektonicky kvalitních," tvrdí Novák.

Ve výsledku totiž bylo výborných staveb tolik, že rodinné domy, stejně jako realizované interiéry, jsou v zastoupeny minimálně, a to i proto, že tento typ realizací je dostatečně prezentován jinými periodiky a médii.

Česká architektura ve své špičkové poloze je naprosto srovnatelná s tou zahraniční. "Všeobecně lze říci, že česká architektura je nyní pestřejší, sebevědomější a originálnější. Někdy dokonce i hravější. Co se však týká běžné stavitelské produkce, respektive jejího poměru vůči architektonicky hodnotným stavbám, tam máme vůči kulturně vyspělým státům ještě co dohánět," dodává.

Jedním z témat, která sledoval od samotného začátku své práce, bylo i to, zda Litomyšl, město často zmiňované jako skvělý příklad soužití staré a moderní architektury, má v Česku pokračovatele. "V Ročence je Litomyšl zastoupena třemi skvělými realizacemi. A co je snad ještě více hodnotné, je fakt, že některá ostatní města začínají tento trend následovat," tvrdí a jako příklad uvádí Dolní Břežany nebo Líbeznici. 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
Další zprávy