Druhá strana "Mácháče". Cestovatelé u jezera provozují kemp, letos už mají plno

Druhá strana "Mácháče". Cestovatelé u jezera provozují kemp, letos už mají plno
Jedna z nejpříjemnějších chatkových oblastí je kemp Karolínka, který provozuje rodina Jana Franckeho.
Jan Francke žil nějaký čas v Austrálii a surfování je jeho velká vášeň. Nejraději má ale dlouhé běhy v extrémních podmínkách nebo orientační běh. Kemp je podle něj pro aktivní lidi i rodiny s dětmi, kteří si chtějí odpočinout u vody a vyrazit objevovat okolní přírodu.
Jan a Petra Francke získali při cestování řadu zkušeností, které se teď v kempu snaží uplatnit. "Jsou to různé věci, které vás v jiných zemích okouzlí nebo inspirují. Nemáme tu žádná smažená jídla, děláme dobré kafe, čepujeme pivo a chceme, aby tu bylo hostům dobře. Není to turistický kemp, ale spíš náš domov, kam zveme lidi," říkají.
A to i přesto, že samotný Jan Francke hudbu miluje. Na pobřeží často sedává a při západu slunce si do ticha brnká na kytaru. Kromě sportu a rodiny je to jeho největší vášeň. Žít v kulturním prostředí města už si ale nedovede představit. "Člověk, když si zvykne na tohle prostředí, nechce zpátky do města. Je to v něm najednou příliš vyčerpávající," dodává cestovatel.
Foto: Jan Francke
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
1. 7. 2021 6:00
Jan Francke jako malý vyrůstal u Máchova jezera v kempu, který provozoval jeho otec. V dospívání začal cestovat a pracovat na jiných kontinentech, jako je Austrálie nebo Severní Amerika. Aktivní život měla i jeho žena Petra, a tak když se vzali, strávili své líbánky v extrémní zimě při ultramaratonu na Yukonu. Dnes žijí u Máchova jezera, mají dvě děti a provozují rodinný kemp Karolínka.

Kemp Karolínka vypadá jako malý tábor u vody. Za dřevěnými chatkami se tyčí jehličnaté stromy a ze zápraží je vidět rákosí, kterým jemně šplouchá voda. Centrem areálu je kavárna, kterou provozuje mladá rodina se dvěma dětmi.

"Snažíme se tu uplatnit to, co nás inspirovalo v zahraničí. Nemáme tu žádná smažená jídla, děláme dobré kafe a chceme, aby tu bylo hostům dobře. Není to turistický kemp, ale spíš náš domov, kam zveme lidi. Často při odjezdu říkají, že vytváříme zenové místo," směje se Jan Francke s tím, že na letošní sezonu už mají plno. Podívejte se na fotky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy