Druhá strana "Mácháče". Cestovatelé u jezera provozují kemp, letos už mají plno

Druhá strana "Mácháče". Cestovatelé u jezera provozují kemp, letos už mají plno
Jedna z nejpříjemnějších chatkových oblastí je kemp Karolínka, který provozuje rodina Jana Franckeho.
Jan Francke žil nějaký čas v Austrálii a surfování je jeho velká vášeň. Nejraději má ale dlouhé běhy v extrémních podmínkách nebo orientační běh. Kemp je podle něj pro aktivní lidi i rodiny s dětmi, kteří si chtějí odpočinout u vody a vyrazit objevovat okolní přírodu.
Jan a Petra Francke získali při cestování řadu zkušeností, které se teď v kempu snaží uplatnit. "Jsou to různé věci, které vás v jiných zemích okouzlí nebo inspirují. Nemáme tu žádná smažená jídla, děláme dobré kafe, čepujeme pivo a chceme, aby tu bylo hostům dobře. Není to turistický kemp, ale spíš náš domov, kam zveme lidi," říkají.
A to i přesto, že samotný Jan Francke hudbu miluje. Na pobřeží často sedává a při západu slunce si do ticha brnká na kytaru. Kromě sportu a rodiny je to jeho největší vášeň. Žít v kulturním prostředí města už si ale nedovede představit. "Člověk, když si zvykne na tohle prostředí, nechce zpátky do města. Je to v něm najednou příliš vyčerpávající," dodává cestovatel.
Foto: Jan Francke
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
1. 7. 2021 6:00
Jan Francke jako malý vyrůstal u Máchova jezera v kempu, který provozoval jeho otec. V dospívání začal cestovat a pracovat na jiných kontinentech, jako je Austrálie nebo Severní Amerika. Aktivní život měla i jeho žena Petra, a tak když se vzali, strávili své líbánky v extrémní zimě při ultramaratonu na Yukonu. Dnes žijí u Máchova jezera, mají dvě děti a provozují rodinný kemp Karolínka.

Kemp Karolínka vypadá jako malý tábor u vody. Za dřevěnými chatkami se tyčí jehličnaté stromy a ze zápraží je vidět rákosí, kterým jemně šplouchá voda. Centrem areálu je kavárna, kterou provozuje mladá rodina se dvěma dětmi.

"Snažíme se tu uplatnit to, co nás inspirovalo v zahraničí. Nemáme tu žádná smažená jídla, děláme dobré kafe a chceme, aby tu bylo hostům dobře. Není to turistický kemp, ale spíš náš domov, kam zveme lidi. Často při odjezdu říkají, že vytváříme zenové místo," směje se Jan Francke s tím, že na letošní sezonu už mají plno. Podívejte se na fotky.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 5 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy