Hospoda, školka i hasičárna. Krásné stavby Česka, které ukazují šikovnost architektů

Podívejte se na výběr projektů nominovaných na Českou cenu za architekturu pro rok 2019.
Smuteční obřadní síň ve Valašském Meziříčí je dílem architekta Lukáše Pecky. Nachází se v podhůří Beskyd, nemá jasné rozčlenění prostorů a jeho interiér stojí na principu černé a bílé, tedy smrti a světla.
DOX+ je dostavba galerie současného umění v pražských Holešovicích. Navrhl ji renomovaný architekt Petr Hájek. "Díky vzoru, který vychází z čalouněného nábytku, připomínají sály dvě velké pohovky," tvrdí Hájek.
Manifesto Market je stylová tržnice, jejímž cílem bylo oživit místo v okolí magistrály a Florence v Praze. Celkem 27 kontejnerů nabízí street food, umění, hudbu i filmové projekce. Tvůrci návrhu jsou Nikola Karabcová, Lucie Červená a Elvira Islas.
Jáchym Svoboda, Vojtěch Sosna a Jakub Straka proměnili autoservis na obecní hospodu.Trojice, která pracuje pod názvem bod architekti, dokázala vytvořit místo, kam dnes místní rádi zajdou na pivo i společenský bál.
Foto: ČKA
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
10. 6. 2019 20:30
O prestižní ceny v oblasti architektury soutěží celkem 34 projektů. Výběr mezinárodní poroty zveřejnila Česká komora architektů v pondělí večer. V pořadí už čtvrtou Cenu za architekturu můžou získat hospody, školky, smuteční síně, rodinné domy i veřejné prostory.

Nejvíc nominací má Praha a Středočeský kraj, na jejich území je celkem přes dvacet architektonických skvostů. Vítěze porota vyhlásí 14. listopadu, podívejte se, mezi kým se bude rozhodovat. Vybrali jsme 19 veřejných míst.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Elektronické známky bude distribuovat Česká pošta a Čepro

Elektronické dálniční známky bude fyzicky distribuovat konsorcium státních podniků České pošty a Čepra. V tendru uspěly s cenově nejnižší nabídkou. Dostávat budou 2,3 procenta z ceny prodaných vinět. Nyní je odměna pro distributory 4,6 procenta. Nyní běží 15denní lhůta pro případné námitky proti výběru. Elektronické dálniční známky by měly nahradit současné papírové kupony od příštího roku.

"Ve výběrovém řízení jsme nově u elektronických zastropovali výši odměny na 3,3 procenta, vítěz pak nabídl 2,3 procenta," uvedla za Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) Lucie Bartáková.

Další zprávy