Hospoda, školka i hasičárna. Krásné stavby Česka, které ukazují šikovnost architektů

Podívejte se na výběr projektů nominovaných na Českou cenu za architekturu pro rok 2019.
Smuteční obřadní síň ve Valašském Meziříčí je dílem architekta Lukáše Pecky. Nachází se v podhůří Beskyd, nemá jasné rozčlenění prostorů a jeho interiér stojí na principu černé a bílé, tedy smrti a světla.
DOX+ je dostavba galerie současného umění v pražských Holešovicích. Navrhl ji renomovaný architekt Petr Hájek. "Díky vzoru, který vychází z čalouněného nábytku, připomínají sály dvě velké pohovky," tvrdí Hájek.
Manifesto Market je stylová tržnice, jejímž cílem bylo oživit místo v okolí magistrály a Florence v Praze. Celkem 27 kontejnerů nabízí street food, umění, hudbu i filmové projekce. Tvůrci návrhu jsou Nikola Karabcová, Lucie Červená a Elvira Islas.
Bývalý autoservis v Máslovicích přestavěl architekt Jakub Straka na obecní hospodu. Podnět vzešel z radnice, která neměla kde pořádat kulturní a společenské akce. Výsledkem je hospoda, kterou si oblíbili nejen místní.
Foto: ČKA
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
10. 6. 2019 20:30
O prestižní ceny v oblasti architektury soutěží celkem 34 projektů. Výběr mezinárodní poroty zveřejnila Česká komora architektů v pondělí večer. V pořadí už čtvrtou Cenu za architekturu můžou získat hospody, školky, smuteční síně, rodinné domy i veřejné prostory. Nejvíc nominací má Praha a Středočeský kraj, na jejich území je celkem přes dvacet architektonických skvostů. Vítěze porota vyhlásí 14. listopadu, podívejte se, mezi kým se bude rozhodovat. Vybrali jsme 19 veřejných míst.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 2 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy