Hospoda, školka i hasičárna. Krásné stavby Česka, které ukazují šikovnost architektů

Podívejte se na výběr projektů nominovaných na Českou cenu za architekturu pro rok 2019.
Smuteční obřadní síň ve Valašském Meziříčí je dílem architekta Lukáše Pecky. Nachází se v podhůří Beskyd, nemá jasné rozčlenění prostorů a jeho interiér stojí na principu černé a bílé, tedy smrti a světla.
DOX+ je dostavba galerie současného umění v pražských Holešovicích. Navrhl ji renomovaný architekt Petr Hájek. "Díky vzoru, který vychází z čalouněného nábytku, připomínají sály dvě velké pohovky," tvrdí Hájek.
Manifesto Market je stylová tržnice, jejímž cílem bylo oživit místo v okolí magistrály a Florence v Praze. Celkem 27 kontejnerů nabízí street food, umění, hudbu i filmové projekce. Tvůrci návrhu jsou Nikola Karabcová, Lucie Červená a Elvira Islas.
Bývalý autoservis v Máslovicích přestavěl architekt Jakub Straka na obecní hospodu. Podnět vzešel z radnice, která neměla kde pořádat kulturní a společenské akce. Výsledkem je hospoda, kterou si oblíbili nejen místní.
Foto: ČKA
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
10. 6. 2019 20:30
O prestižní ceny v oblasti architektury soutěží celkem 34 projektů. Výběr mezinárodní poroty zveřejnila Česká komora architektů v pondělí večer. V pořadí už čtvrtou Cenu za architekturu můžou získat hospody, školky, smuteční síně, rodinné domy i veřejné prostory. Nejvíc nominací má Praha a Středočeský kraj, na jejich území je celkem přes dvacet architektonických skvostů. Vítěze porota vyhlásí 14. listopadu, podívejte se, mezi kým se bude rozhodovat. Vybrali jsme 19 veřejných míst.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Organizátoři hackathonu spustili informační systém k dálničním známkám

Organizátoři dvoudenního hackathonu dnes před 19:00 spustili informační systém k elektronickým dálničním známkám. V příštích týdnech ho chtějí zdarma předat státu, oznámil organizátor akce Tomáš Vondráček. Původně měl stát za systém zaplatit 401 milionů korun, zakázku po velké kritice nakonec zrušil. Systém od pátečního večera vyvíjelo 60 dobrovolníků.

Státní fond dopravní infrastruktury vybral za dodavatele a provozovatele systému Asseco Central Europe. Zakázka se však stala terčem kritiky z řad odborníků, opozice a také premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle nich byla zakázka předražená a netransparentní. Odvolán byl kvůli ní ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

Připravujeme podrobnosti.

Další zprávy