Hospoda, školka i hasičárna. Krásné stavby Česka, které ukazují šikovnost architektů

Podívejte se na výběr projektů nominovaných na Českou cenu za architekturu pro rok 2019.
Smuteční obřadní síň ve Valašském Meziříčí je dílem architekta Lukáše Pecky. Nachází se v podhůří Beskyd, nemá jasné rozčlenění prostorů a jeho interiér stojí na principu černé a bílé, tedy smrti a světla.
DOX+ je dostavba galerie současného umění v pražských Holešovicích. Navrhl ji renomovaný architekt Petr Hájek. "Díky vzoru, který vychází z čalouněného nábytku, připomínají sály dvě velké pohovky," tvrdí Hájek.
Manifesto Market je stylová tržnice, jejímž cílem bylo oživit místo v okolí magistrály a Florence v Praze. Celkem 27 kontejnerů nabízí street food, umění, hudbu i filmové projekce. Tvůrci návrhu jsou Nikola Karabcová, Lucie Červená a Elvira Islas.
Jáchym Svoboda, Vojtěch Sosna a Jakub Straka proměnili autoservis na obecní hospodu.Trojice, která pracuje pod názvem bod architekti, dokázala vytvořit místo, kam dnes místní rádi zajdou na pivo i společenský bál.
Foto: ČKA
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
10. 6. 2019 20:30
O prestižní ceny v oblasti architektury soutěží celkem 34 projektů. Výběr mezinárodní poroty zveřejnila Česká komora architektů v pondělí večer. V pořadí už čtvrtou Cenu za architekturu můžou získat hospody, školky, smuteční síně, rodinné domy i veřejné prostory.

Nejvíc nominací má Praha a Středočeský kraj, na jejich území je celkem přes dvacet architektonických skvostů. Vítěze porota vyhlásí 14. listopadu, podívejte se, mezi kým se bude rozhodovat. Vybrali jsme 19 veřejných míst.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Jimmy Lai byl obviněn z podvodu

V Hongkongu byl zatčen místní mediální magnát a obhájce demokracie Jimmy Lai. Čelí obvinění z podvodu. Ve čtvrtek se objevil u soudu, kde mu byla odepřena kauce, napsala agentura AP.

Jimmy Lai založil společnost Next Digital, která vydává list Apple Daily. Patřil mezi deset osob zatčených 10. srpna kvůli údajnému porušení zákona o národní bezpečnosti a tajné dohodě s cizí zemí. Později byl třiasedmdesátiletý Lai propuštěn na kauci, ale policie v říjnu provedla razii v jeho kancelářích a odnesla si dokumenty. Ve středu byl Lai a dva manažeři firmy Next Digital obviněni z podvodu, protože prý porušili nájemní podmínky kancelářských prostor Next Digital.

Obvinění z podvodu sice nespadá pod nový zákon o národní bezpečnosti, je však další ukázkou zákroku proti osobám s prodemokratickým smýšlením v bývalé britské kolonii. Ta byla v roce 1997 předána Pekingu s příslibem zachování nezávislého způsobu života ve městě po dobu 50 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy