Z chráněné památky v Praze zbylo jen torzo. Tak se přestavba nedělá, tvrdí architekt

Mezi investorem a zastánci staré architektury vzniká stejný spor jako v roce 1923. Pokrok, nebo demolice kulturní památky? Přečtěte si podrobnosti v naší galerii.
Dnešní Zengerova trafostanice stojí na křižovatce Klárov pod Kramářovou vilou. Svou polohou je kousek od Pražského hradu, Malostranského náměstí i Starého Města.
V letech 1779-1930 stály na pozemku kasárny v Brusce, kam si Švejk v knize Jaroslava Haška chodil půjčovat peníze.
"Kdyby zde byla pravá ořechovka, ta by mně spravila žaludek. Taková ořechovka, jako má pan hejtman Šnábl v Brusce," říká v knize dobrý voják Švejk.
V roce 1923 potřebovaly Elektrické podniky novou trafostanici, aby mohly zajistit chod města. Pro tento účel nakonec získaly právě pozemek starých kasáren pod pražskou Letnou. Památkáři tehdy protestovali, že budova zastíní výhled na centrum města. O deset let později už ale po kasárnách není ani stopa. Na místě stojí nová neoklasicistní budova.
Foto: Aktuálně.cz
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
7. 6. 2019 6:01
Když Elektrické podniky chtěly ve 20. letech minulého století postavit novou trafostanici na Malé Straně, nesouhlasili s tím památkáři. Nelíbilo se jim, že "švejkovské kasárny" z 18. století nahradí moderní trafostanice. Po devadesáti letech začali současní majitelé pozemku s přestavbou staré, dříve nechtěné Zengerovy trafostanice na galerii moderního umění. A mezi investorem a zastánci staré architektury vzniká stejný spor jako v roce 1923. Pokrok, nebo demolice kulturní památky? Přečtěte si podrobnosti v naší galerii.
 

Právě se děje

teď

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Kryštof přesouvá vánoční koncerty v O2 areně na prosinec 2021

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru kapela Kryštof přeložila oba prosincové vyprodané koncerty v pražské O2 areně na příští rok. Prodáno bylo přes 30 tisíc vstupenek, které zůstávají v platnosti i na nové termíny. Lístky z pátku 4. prosince 2020 platí na nový termín 18. prosince příštího roku. Vstupenky ze soboty 5. prosince platí na 19. prosince 2021.

Na koncertě měla zaznít i píseň Vánoční, kterou Richard Krajčo a skupina Kryštof před dvěma lety nahráli s Karlem Gottem a po dohodě ji představili až nedávno, rok po Gottově loňském úmrtí. Skupina Kryštof kvůli opatřením proti šíření koronaviru vedle O2 areny již přeložila osm letních festivalů Kryštof Kemp.

Zdroj: ČTK
Další zprávy