Z chráněné památky v Praze zbylo jen torzo. Tak se přestavba nedělá, tvrdí architekt

Mezi investorem a zastánci staré architektury vzniká stejný spor jako v roce 1923. Pokrok, nebo demolice kulturní památky? Přečtěte si podrobnosti v naší galerii.
Dnešní Zengerova trafostanice stojí na křižovatce Klárov pod Kramářovou vilou. Svou polohou je kousek od Pražského hradu, Malostranského náměstí i Starého Města.
V letech 1779-1930 stály na pozemku kasárny v Brusce, kam si Švejk v knize Jaroslava Haška chodil půjčovat peníze.
"Kdyby zde byla pravá ořechovka, ta by mně spravila žaludek. Taková ořechovka, jako má pan hejtman Šnábl v Brusce," říká v knize dobrý voják Švejk.
V roce 1923 potřebovaly Elektrické podniky novou trafostanici, aby mohly zajistit chod města. Pro tento účel nakonec získaly právě pozemek starých kasáren pod pražskou Letnou. Památkáři tehdy protestovali, že budova zastíní výhled na centrum města. O deset let později už ale po kasárnách není ani stopa. Na místě stojí nová neoklasicistní budova.
Foto: Aktuálně.cz
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
7. 6. 2019 6:01
Když Elektrické podniky chtěly ve 20. letech minulého století postavit novou trafostanici na Malé Straně, nesouhlasili s tím památkáři. Nelíbilo se jim, že "švejkovské kasárny" z 18. století nahradí moderní trafostanice. Po devadesáti letech začali současní majitelé pozemku s přestavbou staré, dříve nechtěné Zengerovy trafostanice na galerii moderního umění. A mezi investorem a zastánci staré architektury vzniká stejný spor jako v roce 1923. Pokrok, nebo demolice kulturní památky? Přečtěte si podrobnosti v naší galerii.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy