Z chráněné památky v Praze zbylo jen torzo. Tak se přestavba nedělá, tvrdí architekt

Mezi investorem a zastánci staré architektury vzniká stejný spor jako v roce 1923. Pokrok, nebo demolice kulturní památky? Přečtěte si podrobnosti v naší galerii.
Dnešní Zengerova trafostanice stojí na křižovatce Klárov pod Kramářovou vilou. Svou polohou je kousek od Pražského hradu, Malostranského náměstí i Starého Města.
V letech 1779-1930 stály na pozemku kasárny v Brusce, kam si Švejk v knize Jaroslava Haška chodil půjčovat peníze.
"Kdyby zde byla pravá ořechovka, ta by mně spravila žaludek. Taková ořechovka, jako má pan hejtman Šnábl v Brusce," říká v knize dobrý voják Švejk.
V roce 1923 potřebovaly Elektrické podniky novou trafostanici, aby mohly zajistit chod města. Pro tento účel nakonec získaly právě pozemek starých kasáren pod pražskou Letnou. Památkáři tehdy protestovali, že budova zastíní výhled na centrum města. O deset let později už ale po kasárnách není ani stopa. Na místě stojí nová neoklasicistní budova.
Foto: Aktuálně.cz
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
7. 6. 2019 6:01
Když Elektrické podniky chtěly ve 20. letech minulého století postavit novou trafostanici na Malé Straně, nesouhlasili s tím památkáři. Nelíbilo se jim, že "švejkovské kasárny" z 18. století nahradí moderní trafostanice. Po devadesáti letech začali současní majitelé pozemku s přestavbou staré, dříve nechtěné Zengerovy trafostanice na galerii moderního umění. A mezi investorem a zastánci staré architektury vzniká stejný spor jako v roce 1923. Pokrok, nebo demolice kulturní památky? Přečtěte si podrobnosti v naší galerii.
 

Právě se děje

před 57 minutami

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla na 715 miliard korun

Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl na HDP meziročně vzrostl o 0,87 procentního bodu na 12,65 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy ministerstva pro místní rozvoj (MMR), kterou v pondělí projedná vláda.

"Ačkoliv byl ekonomický vývoj České republiky v roce 2020 negativně poznamenán epidemií covidu-19, samotný rozsah trhu veřejných zakázek významně zasažen nebyl. Jde zřejmě o důsledek faktu, že výdaje na nákupy od externích subjektů byly ve veřejných rozpočtech naplánovány na podzim 2019. Tedy ještě v situaci, kdy žádná epidemie v České republice nebyla a ani nebyla předpokládána," uvádí MMR ve své zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy