Starosta zachraňuje zámek v pohraničí. Pořád mě kontrolují, jestli něco nekradu, říká

Starosta zachraňuje zámek v pohraničí. Pořád mě kontrolují, jestli něco nekradu, říká
Štědrá je obec, která má 550 obyvatel, rozpočet deset milionů korun na rok a bývalé šlechtické sídlo s barokní zahradou.
Zámek obec odkoupila v roce 2011. Je celý z kamene a z vnějšku působí v neutěšeném stavu. Zdání ale klame.
Zámek Štědrá má druhou nejdelší enfiládu (optické propojení místností, pozn. red.) v Čechách, říká Pánek. "Tu první mají Valtice, v seriálu České televize se po ní proháněla Marie Terezie."
O zdejší hospodářství, které přiléhá k zámku, se stará paní v důchodu s kozou "Lenkou Dusilkou". Přezdívku zvíře dostalo hned po porodu, protože se přiškrtilo na pupeční šňůře.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
15. 1. 2020 6:01
Traduje se, že Štědrou na Karlovarsku vystavěly ženy. Zatímco sudetští statkáři šli z pole rovnou do hospody, panímámy doma třídily kamení a stavěly z něj stodoly. Samotný zámek, který má druhou největší enfiládu v Česku, údajně postavil hrabě z Kokořova. Přečkal války, privatizaci i úředníky. "Rok co rok mě kontrolují, jestli něco nekradu," říká starosta, který zámek zachraňuje od roku 2011.

Reportáž vznikla ve spolupráci s audiovizuálním projektem Monument/um, který upozorňuje na ohrožené a méně známé památky. Tváří projektu je šestinásobná držitelka ceny Anděl, muzikantka a zpěvačka Lenka Dusilová a vizuální umělec Aeldryn.

Každé představení finančně přispívá lidem, kteří usilují o záchranu sakrálních, světských i industriálních staveb převážně v pohraničních regionech. Minulý rok se vybralo téměř čtvrt milionu korun. Druhý ročník bude v létě 2021.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Čistý zisk skupiny ČEZ loni stoupl na 80,7 miliardy korun. Meziročně víc než osminásobek

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy reflektuje enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun. Skupina to v úterý oznámila v tiskové zprávě.

Skupina ČEZ patří k největším energetickým firmám v Česku. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Letos ČEZ odvede českému státu více než 100 miliard korun na dividendách, daních z příjmů a odvodech z tržeb výroby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy