FOTO Krása na okraji společnosti: Jak se žije albínům?

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
15. 1. 2014 23:00
Brazilského fotografa Gustavo Lacerdu fascinují lidé s absencí pigmentu. Vytvořit proto unikátní kolekci fotografií, která boří mýty převládající ve společnosti.
Snímky fotografa Gustavo Lacerdy
Snímky fotografa Gustavo Lacerdy | Foto: Gustav Lacerda / gustavolacerda.com.br

Albíni jsou v mnohých kulturách vyčleněni ze společnosti. Na ulici jsou objektem šokovaných pohledů, jinde doslova lovnou zvěří. V některých částech Afriky jsou části jejich těl považovány za magické, což má za následek mrzačení nebo dokonce vraždění.

Fotograf Gustavo Lacerda ve svém projektu vytáhl ony outsidery ze stínu a pokusil se ukázat světu jejich vnitřní krásu. "Už několik let ve mně vzbuzuje pozornost albinismus svou zvláštní krásou. Od začátku roku 2009 jsem zkoumal vesmír albínů a snažil se přivést ho před objektiv fotoaparátu," řekl umělec serveru Agonistica.

Spolupráce s těmito lidmi ale nebyla vůbec jednoduchá. Mnozí z nich se nikdy v životě nefotili, a proto si Lacerda musel nejdříve získat jejich důvěru.

Výsledek pak působí velmi přirozeně a ze zdánlivě "obyčejných lidí" se na snímcích stávají zajímavé a éterické bytosti.

Albinismus je dědičná vada, při níž člověk trpí absencí pigmentu melaninu. To postihuje nejen pokožku, ale i vlasy a oční duhovku.

Na světě existuje řada druhů albinismu, každý se přitom projevuje odlišně. Albíni trpí kvůli nedostatku melaninu zvýšenou citlivostí na UV záření a jsou náchylní ke spálení pokožky i zvýšenému riziku kožních nádorů.

Mnozí také trpí očními problémy, které mohou vést až ke slepotě a výjimkou není ani hluchota. Albinismus se ale netýká jen lidí. Nejznámějším albínem ze světa zvířat je například tygr bílý.

 

Právě se děje

Další zprávy