Žralok, který do hlubin stáhl miliony lidí. V Čelistech zůstala i výrazná česká stopa

Jedním z největších technických problémů při natáčení byl totiž silně poruchový mechanický žralok, kterému se podle Spielbergova právníka Bruce Ramera přezdívalo "Bruce".
Film Čelisti (Jaws) z roku 1975, režírovaný Stevenem Spielbergem, je považován za jeden z nejvlivnějších thrillerů v historii kinematografie.
Jedním z největších technických problémů při natáčení byl mechanický žralok, přezdívaný "Bruce" podle Spielbergova právníka Bruce Ramera.
Herec Roy Scheider a scénárista filmu Carl Gottlieb.
Rozhodnutí natáčet film na otevřeném moři přineslo kromě potíží s hlavní rekvizitou celou řadu nečekaných výzev. Zobrazit 12 fotografií
Foto: Profimedia.cz
Tereza Šolcová Tereza Šolcová
20. 2. 2025 8:00
Před 50 lety vstoupily do kin Spielbergovy Čelisti. Mechanický žralok při natáčení selhával, rozpočet letního blockbusteru se oproti původnímu plánu ztrojnásobil a herec Roy Scheider dostal na place skutečnou facku. Přesto vznikl kultovní thriller, jehož soundtrack má kořeny v díle českého skladatele Antonína Dvořáka. Příběh, který vychází ze skutečných událostí, nalákal do hlubin miliony diváků.

Předlohou pro film byl stejnojmenný román Petera Benchleyho, který se inspiroval sérií žraločích útoků u pobřeží New Jersey v roce 1916. Během tragických událostí došlo k několika smrtelným napadením plavců. Benchley následně události volně adaptoval do svého románu.

John Williams vytvořil pro Čelisti z roku ikonický hudební podkres. Inspirací mu měl být úvod čtvrté věty 9. symfonie "Z nového světa" od Antonína Dvořáka.
John Williams vytvořil pro Čelisti z roku ikonický hudební podkres. Inspirací mu měl být úvod čtvrté věty 9. symfonie "Z nového světa" od Antonína Dvořáka. | Foto: Profimedia.cz

Hlubinný predátor nakonec potrápil i samotné filmaře. Jedním z největších technických problémů při natáčení byl silně poruchový mechanický žralok, kterému se podle Spielbergova právníka Bruce Ramera přezdívalo "Bruce". Žraločí rekvizita často selhávala, což začalo posléze frustrovat celý štáb a zároveň s tím i zdržovat celé natáčení. Technické potíže však oscarový režisér Steven Spielberg vyřešil poměrně kreativně, když se rozhodl žraloka na plátně ukazovat méně často a dodat mu tím na tajemnosti. 

Rozhodnutí natáčet film na otevřeném moři přineslo kromě potíží s hlavní rekvizitou celou řadu nečekaných výzev. Štáb se potýkal s nevyzpytatelným počasím, pohybem lodí a technickými problémy s vybavením. Původně plánovaných 65 dní natáčení se protáhlo na 159 dní, čímž filmaři výrazně překročili původní rozpočet. Navzdory obtížím se film stal díky intenzivní marketingové kampani a pozitivním ohlasům diváků nejvýdělečnějším filmem své doby.

Čelisti měly zároveň hluboký dopad na veřejné vnímání žraloků. Strach, který v lidech po celém světě vyvolaly, vedl k poklesu návštěvnosti pláží a zvýšenému lovu žraloků. Na druhou stranu snímek inspiroval mnoho lidí k zájmu o mořskou biologii a ochranu oceánů. Dnes je film považován za kultovní klasiku a často se promítá na filmových festivalech a speciálních projekcích.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy