Fotky, které potěší. Jan Stria zachytil neobyčejné kouzlo české krajiny

Fotky, které potěší. Jan Stria zachytil neobyčejné kouzlo české krajiny
Český ráj
Podkrkonoší
Střední Čechy
Podkrkonoší Zobrazit 24 fotografií
Foto: Jan Stria
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
10. 5. 2020 13:18
Od Českého ráje přes Krkonoše, Šumavu až po Jeseníky. Fotograf Jan Stria dokáže najít okouzlující místa všude a zachytit je i s jejich neopakovatelnou atmosférou. Ve fotogalerii se díky jeho snímkům můžete potěšit krásami české přírody.

Jan Stria je výborný český fotograf přírody, loni se stal absolutním vítězem soutěže Czech Nature Photo a letos byl první a třetí v kategorii Rostliny a houby.

Jako kluk z Podkrkonoší v přírodě vyrůstal od malička. "Často se tam vracím a stále objevuji nová místa a zákoutí. Horské štíty Alp, Dolomit nebo členitá pobřeží Irska, Nového Zélandu jsou okouzlující, ale ty naše kopce mám v srdci," říká. A jeho snímky z české a moravské přírody si klidně člověk může vzít jako tipy na místa, kde se dá strávit nádherná dovolená. 

Jeho srdeční záležitostí je ovšem Podkrkonoší a Krkonoše, kde vyrůstal. "V Čechách se rád toulám a fotím i v Českém středohoří nebo Českosaském Švýcarsku. Také mě okouzluje rozmanitost flóry, kterou u nás máme. Na jaře to jsou například oblíbené sněženky, bledule a koniklece," říká fotograf Stria.

Jaké jsou jeho rady pro správné zachycení krás kolem nás? Zdánlivě je to jednoduché. "Nejdůležitější pro zajímavou fotku je světlo, podmínky a kompozice," říká. Sám ovšem dodává, že často hraje velkou roli souhra náhod a štěstí. "Ani nejslibnější předpověď vám nezajistí, že vše klapne. Nejčastější a mnohými nenáviděné je vstávání brzy ráno, klidně ve dvě hodiny, a cesta na místo. Je dobré znát lokalitu dopředu a mít představu o kompozici v souvislosti s polohou slunce," říká Jan Stria, který má rád fotky, jež svou kompozicí umí zaujmout na první pohled.

"Je důležité, aby se člověk cítil pohodlně a při focení nemusel řešit, že mu je třeba zima. Pro focení venku, ať už ve městě, parku, nebo v přírodě obecně, je tedy důležité mít kvalitní a spolehlivé oblečení a boty. Rozhodně to platí pro focení na horách, kde se podmínky mohou velmi rychle měnit," říká Stria, pro kterého i přes řadu úspěchů na soutěžích v Česku i v zahraničí zůstává focení především koníčkem a relaxací.

Fotografovat začínal ještě jako kluk. "Za mého dětství jsme doma fotili na černobílý kinofilm, na základní škole jsem chodil do fotografického kroužku. O několik let později jsem si pořídil první digitální kompakt, Canon IXUS 400. Vážněji jsem se fotografování začal věnovat na konci roku 2012, nejprve krajiny a postupně jsem objevoval i další žánry," říká fotograf.

Momentálně pracuje se zrcadlovkou Canon EOS 80D, což může být pro některé fotografy překvapení, protože jde o zrcadlovku s menším snímačem APS-C. Špičkoví krajináři obvykle používají plnoformátové (nebo též "fullframe") přístroje.

"Nefotím pouze krajinu a menší snímač mi například při focení zvířat umožní větší přiblížení foceného objektu. Objektivy používám podle daného žánru - mám objektiv se širokým ohniskem na krajinu, portrétní či makro objektiv, na zvířata potom teleobjektiv," říká Stria s tím, že zatím jednoznačně sází na osvědčené zrcadlovky.

O Janu Striovi

Pochází z Podkrkonoší, malebného kraje ve východních Čechách. Rád a často tráví čas v přírodě, kde čerpá energii a klid. Focení je jedním z jeho koníčků, který často kombinuje s cestováním nebo sportem (jízda na kole, potápění na nádech, běh, běžky). Na svých fotkách se snaží zachytit krásu, kterou máme kolem sebe, ať už na fotkách krajin, zvířat, nebo mikrosvěta hmyzu a rostlin.

Jeho další snímky najdete například zde:

 

Právě se děje

Další zprávy