Foto: Tak poznáte správný burčák. Zrakem, čichem i sluchem

Ilustrační foto
K rozpoznání dobrého a naopak nepodařeného burčáku poslouží primárně oči. "S náležitou péčí vyrobený a prodávaný burčák stále kvasí, takže jsou v lahvi nebo sklence dobře pozorovatelné drobné perličky uvolňujícího se oxidu uhličitého, " říká Babisz.
Sommelier Marek Babisz ale radí řídit se i dalšími smysly, a to sluchem a čichem. "Když si burčák poslechnete, měl by tzv. prskat (měl by probíhat kvasící proces) a jeho vůně by měla být lehce kvasinková a hroznová."
Mezi nejdůležitější ukazatele kvalitního burčáku patří samozřejmě i chuť. Ta by měla být vyvážená, příjemně sladká, v pozadí s kyselinkou.
Špatný burčák se na první pohled pozná podle nahnědlé barvy a zápachu. Jeho chuť bude nepříjemná, alkoholická s převládající kyselinou.
Foto: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia
Petra Jansová Petra Jansová
6. 9. 2015 7:00
Jak vybrat kvalitní burčák a nenechat se napálit podvodníky? Řiďte se barvou, ptejte se na původ a nekupujte u silnic, radí hlavní sommelier Národního vinařského centra ve Valticích, Marek Babisz.

Fotogalerie - Oficiální burčáková sezóna začíná 1. srpna. Na kvalitní zkvašený mošt z vinné révy bychom si ale podle hlavního sommeliera Národního vinařského centra, Marka Babisze, měli počkat na dobu, až první hrozny dozrají ve vinici.

"Letos to je okolo začátku září. Jestli mohu doporučit, tak bych kupoval v letošním roce burčáky od začátku září zhruba do konce října, kdy probíhá hlavní sklizeň hroznů," upřesňuje Babisz.

Pro kvalitní produkt radí zajet si k vinaři nebo do osvědčené vinotéky, prodejcům poblíž silnic by se podle něj naopak měli lidé vyhnout. Právě  překupníci podle něj mohou za to, že hlavní vlna zájmu Čechů o tento vinný mok už opadla.

"Tím, ale nechci říct, že není stále populární. Mohu s klidným svědomím říci, že budeme asi největší konzumenti tohoto moku na světě," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy