Zkáza lodi Lusitania. Německá ponorka zabila 1198 lidí, urychlila vstup USA do války

Dan Poláček Magazín ČTK Dan Poláček, Magazín, ČTK
7. 9. 2022 15:00
Britský osobní parník Lusitania, který byl spuštěn na vodu 7. června 1906, patřil na začátku 20. století k nejrychlejším lodím světa a několikrát získal Modrou stuhu za dosažení nejlepšího času při překonávání Atlantiku. Do historie se však plavidlo zapsalo z jiného důvodu.

Před 115 lety vyplul na svou první plavbu z Liverpoolu do New Yorku transoceánský osobní parník Lusitania. V květnu 1915 ho ale u irského pobřeží potopila německá ponorka a smrt 1198 lidí - z toho 128 Američanů - výrazně přispěla ke vstupu USA do první světové války.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Při výbuchu ve škole v Kábulu zahynulo 19 lidí

Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánské metropole Kábulu si v pátek vyžádal nejméně 19 mrtvých a 29 zraněných. S odvoláním na policii o tom informovala agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. To je etnická skupina, která se v minulosti stala terčem útoků radikální organizace Islámský stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy