Foto: Tak Perseidy okouzlily Evropu. Meteory pochází z komety, která nás jednou může zničit

Foto: Tak Perseidy okouzlily Evropu. Meteory pochází z komety, která nás jednou může zničit
Maximum meteorického roje Perseid se letos potkalo s Měsícem v novu, což je ideální kombinace. Oblohu totiž neruší měsíční svit a meteory jsou tak nádherně vidět. Stejně jako hvězdy. (Hora Leeberg u rakouského města Großmugl.)
To samé platilo i pro viditelnost Mléčné dráhy. Podobně ideální podmínky pro pozorování Perseid budou zase až v srpnu 2023. (Hora Leeberg u rakouského města Großmugl.)
Parádní úlovek se povedl fotografovi ve velšském městě Angelsay. Úctyhodná je nejen velikost zachyceného meteoru, ale také prokreslenost Mléčné dráhy nad kostelem Cwyfan.
Meteorický roj nad krymskou vesnicí Klinovka. Perseidy dosáhly maxima z neděle na pondělí. Tehdy bylo možno pozorovat až stovky meteorů.
Foto: Reuters
Dan Poláček hrz Dan Poláček, hrz
14. 8. 2018 17:46
Země v těchto dnech prochází na své dráze skrze ledoprachový proud částic rozptýlených za kometou Swift-Tuttle. Mimochodem, zatímco nyní se střetáváme pouze s jejími nepatrnými částečkami, podle některých vědců se za 2400 let může kometa ocitnout tak blízko Zemi, že by mohla lidstvo ohrozit. Zatím nám však Swift-Tuttle přináší jen radost - v podobě stovek zářících meteorů, zvaných Perseidy. To je patrné i z těchto snímků z nejrůznějších koutů Evropy.
 

Právě se děje

Další zprávy