Meteorický roj Perseidy rozzáří o víkendu oblohu. Takovéhle podmínky tu zase budou až v roce 2023

hrz hrz
10. 8. 2018 9:04
Srpnový meteorický roj Perseidy bude letos nejčetnější v noci z neděle na pondělí 13. srpna. Podmínky podobné těm letošním jsou poměrně vzácné, v době maxima roje totiž bude Měsíc v novu, a jeho svit tudíž nebude rušit podívanou. Projděte si manuál, jenž vám poradí, jak Perseidy letos co nejlépe pozorovat.
Foto: Wikimedia Commons

Co to vlastně vidíme?

Původem Perseid je prach z komety Swift-Tuttle. "Země každý rok mezi 17. červencem a 24. srpnem prochází na své dráze skrze ledoprachový proud částic rozptýlených za touto kometou. Prachové částice zvané meteoroidy se střetávají se Zemí a v atmosféře zazáří jako meteory," vysvětluje astrofotograf a popularizátor astronomie Petr Horálek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy