Úplné zatmění Měsíce i velká opozice Marsu. Tak bude vypadat obloha v roce 2018

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 1. 2018 22:49
Hned několik zajímavých úkazů nabídne zájemcům v roce 2018 noční obloha. Podívejte se na přehled poskytnutý mluvčím Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavlem Suchanem.
Rok 2018 bude bohatý na pozorování nebeských úkazů.
Rok 2018 bude bohatý na pozorování nebeských úkazů. | Foto: Reuters

V těchto dnech má ideální pozorovací podmínky planeta Merkur, o víkendu se k sobě na obloze přiblíží Mars a Jupiter.

Planeta Merkur je dobře pozorovatelná od začátku roku a tento stav vydrží několik dní. "Najdeme ji na ranní obloze nad jihovýchodem, kde vychází téměř dvě hodiny před Sluncem," uvedl mluvčí Astronomického ústavu a místopředseda České astronomické společnosti (ČAS) Pavel Suchan.

V noci na středu nastal také první letošní úplněk a byl to hned tzv. superúplněk. Označuje se tak úplněk v době, když je Měsíc na své eliptické dráze nejblíže Zemi, takže na obloze je o něco větší než jindy a také více svítí. Při druhém lednovém úplňku bude z některých částí Země pozorovatelné úplné zatmění Měsíce, Evropa k nim ale nepatří. V této zeměpisné délce vyjde totiž Měsíc až ve chvíli, kdy bude vystupovat z polostínu.

Výčet zajímavých lednových pozorování tím ještě nekončí. "Večer 3. ledna má maximum jeden z nejbohatších meteorických rojů roku Quadrantidy," uvedl dále Suchan. V ranních hodinách jsou jasně vidět planety Mars a Jupiter, které se k sobě na obloze nejvíce přiblíží 7. ledna po půlnoci.

Dva významné úkazy se očekávají v létě a shodou okolností připadnou na stejný den. V pátek 27. července nastane úplné zatmění Měsíce, při kterém Měsíc projde středem zemského stínu. Znamená to, že bude ještě tmavší než při jiných zatměních. "Fáze úplného zatmění bude trvat nejdelší možnou dobu 1 hodinu a 44 minut. Takové zatmění Měsíce jsme naposledy mohli pozorovat v roce 2011 a další nás čeká až v roce 2029," uvedl Suchan.

Na stejný den připadá i velká opozice Marsu, což je stav, kdy se Mars přiblíží k Zemi a zároveň bude proti Slunci. Díky tomu bude pozorovatelný celou noc. Čtvrtá planeta sluneční soustavy se tentokrát přiblíží k Zemi na 57,5 milionu kilometrů a dalekohledem na ní půjde pozorovat větší detaily. "Dobrá pozorovatelnost Marsu se neomezí jen na datum opozice se Sluncem, ale bude trvat od poloviny července do konce první srpnové dekády," sdělil dále místopředseda ČAS.

Mezi další oblíbené úkazy na obloze patří i výrazné meteorické roje. Letos budou mít Perseidy maximum 13. srpna a Geminidy 14. prosince. Perseidy byly ze střední Evropy velmi dobře pozorovatelné v roce 2016. Jejich snímek, který pořídil Petr Horálek ze slovenské Vrchteplé, v minulosti ocenil i americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA), když ho vybral do rubriky Astronomický snímek dne.

Co plánuje NASA na rok 2018? Podívejte se na seznam úkolů této organizace | Video: NASA
 

Právě se děje

Další zprávy