Praha – Devítidílná série televizního seriálu České století vyvrcholila poslední částí s názvem Ať si jdou, která nahlédla do zákulisí rozdělení České a Slovenské Federativní Republiky (ČSFR).
Za celým projektem stojí scenárista Pavel Kosatík a režisér Robert Sedláček, kteří zfilmovali československé dějiny od roku 1918.
"Nejvíce mě zajímá, co z toho všeho vyplývá. Co se s tou naší společností za těchto sto let stalo, kam se hnula nebo nehnula. Takových debat jsem zatím četl jenom pár, ale jak říkám, je na to asi potřeba více času," řekl Aktuálně.cz Pavel Kosatík.
"Z Havla udělali blbečka"
Co se týká ztvárnění hlavních aktérů českých dějin, chtěli být tvůrci co možná nejpřesnější. Velká debata se strhla například nad vyzněním role Václava Havla, kterého hrál Marek Daniel. "Cítil jsem se u toho trapně. Z Havla udělali blbečka, vyznívá tam jako nemehlo," řekl například bývalý Havlův zahraničněpolitický poradce Alexandr Vondra webu Echo24.
Pavel Kosatík zastává názor, že nechtěli krátkými kalhotami, nervózní mluvou a ráčkováním nikoho zesměšnit.
"Hodně lidí si myslí, že se dá minulost takzvaně rekonstruovat, ale kdyby o tom chvilku přemýšleli, zjistili by, že to není možné, stejně jako se nedá zastavit čas,“ řekl v rozhovoru České televize autor scénáře.
Kosatík zároveň dodává, že sice existuje řada historických pramenů, ale nikdo už nezjistí, co přesně si povídal Mečiar s Klausem v červnu 1992 ve vile Tugendhat. To už zůstává jen na autorovi.