Dům v Krkonoších je uvnitř jako bílý papír. Dává prostor tvorbě, říká architekt roku

Dům v Krkonoších je uvnitř jako bílý papír. Dává prostor tvorbě, říká architekt roku
Archetypální tvar domu se odráží v členění interiéru. Bílé stěny a podlahu doplňují dřevěné prvky a nábytek z Ikey. "Moje zkušenost s takto formálně čistými domy je následující: požadují je silné osobnosti, které mají vlastní představu o svém směřování, o svém místě na tomto světě a o hodnotách, které představuje jejich rodina," myslí si architekt.
Zvenčí je sídlo včetně střechy obložené modřínovými latěmi. Díky velkoformátové, dá se říci skleněné stěně, která je rámy dvou barev rozdělena do několika částí, je v interiéru dostatek světla za každého počasí.
Modřínové dřevo na fasádě domu bude postupem času stárnout a s tím se změní i jeho barva. "Exteriér takových domů je charakteristický svou výtvarnou krásou, uměním stárnout a nořit se do zeleně," podotýká architekt roku 2020.
Rodinný dům od Zdeňka Fránka, držitele ceny Architekt roku 2020, stojí v zasněžené krajině Krkonoš.
Foto: Petr Polák
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
19. 2. 2021 8:49
Rodinný dům od Zdeňka Fránka, držitele ceny Architekt roku 2020, stojí v panenské krajině Krkonoš. Je ukotven ve svažitém pozemku na železobetonové podestě, a zatímco zvenku je včetně střechy obložen modřínovými latěmi, uvnitř je čistý. "Je bílý včetně podlah, aby sloužil jako papír pro tvorbu umění v podobě pozitivního myšlení," vysvětluje autor stavby.

"Moje zkušenost s takto formálně čistými domy je následující: požadují je silné osobnosti, které mají vlastní představu o svém směřování, o svém místě na tomto světě a o hodnotách, které představuje jejich rodina. Exteriér takových domů je charakteristický svou výtvarnou krásou, uměním stárnout a nořit se do zeleně. Vyjadřuje tím jakýsi souzvuk s vesmírem," říká architekt Zdeněk Fránek.

Podívejte se v galerii i na interiér domu. 

 

Právě se děje

Další zprávy