Obřad v krytu, focení v ruinách. Zdravotníci z Charkova se vzali navzdory válce

Video Video
5. 4. 2022 12:51
Ukrajinští zdravotníci Anastasia Grachovová a Anton Sokolov se poprvé setkali na začátku války v dobrovolnickém centru v Charkově a hned se do sebe zamilovali. Kvůli současnému dění nechtěli na nic čekat a v neděli vstoupili do manželství. Obřad proběhl ve stanici metra, která nyní slouží jako protibombový kryt. Svatební fotografie zase pořídili v ruinách zničeného kostela.
Ukrajinští zdravotníci Anastasia Grachovová a Anton Sokolov vstoupili navzdory válce do manželství. | Video: Associated Press

"I přes všechny hrůzy, které se dějí v Charkově a na celé Ukrajině, je tady místo pro lásku a laskavost," uvedl ženich v rozbombardovaném kostele pro agenturu Associated Press. "Jenom takové pocity nám všem pomohou vyhrát a překonat to," dodala nevěsta se slzami v očích.

Před začátkem války Grachovová pracovala jako zdravotní sestra na onkologickém nemocničním oddělení. Sokolov působil jako zubní chirurg na své vlastní klinice. Od začátku invaze oba pomáhali seniorům a lidem zasaženým válkou v dobrovolnických centrech v Charkově na severovýchodě země.

Druhé největší ukrajinské město je od 24. února, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, opakovaným terčem bombardování. Při sobotním útoku ruských vojáků tam zemřelo sedm lidí a dalších 34 utrpělo zranění, oznámila oblastní prokuratura.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy