Nové ikonky od Applu. Myslí na různé rasy i na gaye

jaz
Aktualizováno 26. 2. 2015 21:52
Apple vytvořil novou baterii obrázkových ikon, která reflektuje různou rasovou, náboženskou či sexuální identitu uživatelů.
Foto: Twitter

Praha – Společnost Apple přišla na trh s rozšířenou verzí takzvaných emoji znaků neboli obrázkových ikon, které lidé používají v komunikaci pro dokreslení situace, nebo když takříkajíc dojdou slova.

Doposud bylo možné vybírat z různých ikon, které ale nereflektovaly rasovou, náboženskou či sexuální identitu uživatelů. Jak je ale vidět z nově zveřejněné beta verze, která se na internetu objevila hned začátkem týdne, zanedlouho bude možné vybírat vždy z šesti odstínů barvy pleti.

Apple také nezapomněl na různý rodinný stav, kdy si je možné vybrat ikonku s heterosexuální rodinou s dětmi, nebo dokonce homosexuálním párem.

Na sociálních sítích si změny v ikonkách všimli i uživatelé, kteří vesměs rozšíření nabídky Applu vítají. Mnozí ale upozorňují na nedostatky verze, která bude dostupná jak pro mobilní operační systémy, tak pro počítače Macintosh (iOS, OS X).

"Apple udělal s novými emojis hodně dobře, ale žluté tóny pokožky jsou vyloženě hrozné,“ uvádí jeden z komentujících na sociální síti. Mnozí se také pozastavují nad tím, že v nabídce jsou sice ikonky s různou barvou kůže, ovšem Apple úplně zapomněl na zrzky.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Plzeňská práva od ledna povede bývalý ústavní soudce Stanislav Balík

Novým děkanem Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni bude v dalších čtyřech letech pedagog, advokát a bývalý soudce Ústavního soudu Stanislav Balík. Rozhodlo o tom 15 ze 16 hlasů členů akademického senátu fakulty. Balík byl jediným kandidátem. Po jmenování děkanem povede fakultu od 25. ledna 2020, řekla mluvčí ZČU Šárka Stará.

Balík, narozený v roce 1956, absolvoval v roce 1979 Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a v roce 1981 obor archivnictví na Filozofické fakultě stejné univerzity. Do roku 1989 pracoval jako podnikový právník, poté se věnoval advokacii. V letech 2002 až 2003 vedl Českou advokátní komoru. V roce 2004 byl jmenován soudcem Ústavního soudu ČR. Po desetiletém mandátu se vedle akademického působení vrátil k advokacii.

Funkci Balík převezme po děkanovi Janu Paulym, který fakultu vede od ledna 2012 a kandidovat už nemohl.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Federer se zúčastní tenisového turnaje na OH v Tokiu

Grandslamový rekordman Roger Federer potvrdil, že se příští rok v Tokiu hodlá zúčastnit popáté v kariéře olympijského tenisového turnaje. Zlato z olympijské dvouhry je jedinou velkou trofejí, která fenomenálnímu Švýcarovi ve sbírce chybí.

"Posledních pár týdnů, možná spíš měsíců, jsem se bavil se svým týmem o tom, co mám dělat příští rok v létě mezi Wimbledonem a US Open. Nakonec rozhodlo moje srdce o tom, že bych chtěl ještě jednou hrát na olympiádě," uvedl dnes během sponzorské akce v Tokiu Federer, jenž krátce po skončení tenisového turnaje na OH oslaví devětatřicáté narozeniny.

Federer se poprvé představil pod pěti kruhy v Sydney v roce 2000, kde skončil čtvrtý. O čtyři roky později, kdy byl stejně jako v Pekingu 2008 vlajkonošem švýcarské výpravy, ho nečekaně ve 3. kole vyřadil Tomáš Berdych. V Číně získal Federer zlato ve čtyřhře po boku Stana Wawrinky, v Londýně 2012 prohrál na trávě ve Wimbledonu finále s Andym Murraym a před třemi lety v Riu de Janeiro nestartoval kvůli zranění kolena.

Další zprávy