Ačkoli exotické nemoci nejsou tou nejčastější komplikací při pobytu v zahraničí, lidé z nich mají hrůzu. Jedno malé štípnutí infikovaným hmyzem anebo hlt kontaminované vody může vést k několikaměsíční rekonvalescenci a v těžkých případech i smrti. Ostatně je to právě komár, který patří mezi největší zabijáky na světě. Podívejte se, jaké nechtěné "dárečky" si můžete přivézt ze zahraničních cest.
Nemoc lámající kosti
Lidé v tropických oblastech jí přezdívají nemoc lámající kosti. Od svalové bolesti, kterou člověk trpí při onemocnění, jako je chřipka nebo viróza, se liší tím, že v těžších případech napadá i nervovou soustavu. Hlavními příznaky horečky dengue jsou silný průjem, bolest hlavy a kostí, únava a vysoká teplota. Podobně jako třeba encefalitida nebo žloutenka má tři typy. Ten mírný odejde po 3-5 dnech, těžší průběh zanechává dlouhodobé následky v podobě únavy, psychických atak nebo deprese. Nejvážnější typ onemocnění způsobuje krvácení a člověka vyšokuje k smrti. Od roku 2023 je ale v Česku dostupná vakcína, která by fatálním následkům měla předcházet.
Přenašeč: komár
Výskyt: tropické a subtropické oblasti, především v zalidněných částech (Asie, Indonésie, Afrika, Tichomoří, jižní oblasti USA, Karibská oblast, Latinská Amerika, jižní Amerika. Nemoc se před pár lety objevila i na jižní Moravě.)