Nemáme, zkuste to příští rok! Za socialismu lidé stáli frontu, i když nevěděli na co

Dan Poláček Magdaléna Daňková Dan Poláček, Magdaléna Daňková
23. 11. 2023 6:00
Fronty na ovoce, maso, jízdní kola i zájezdy. Řada lidí čekajících na vytoužené zboží se stala jedním ze symbolů socialismu v Československu. Něco jako široký výběr sortimentu neexistoval. Zákazníci brali často to jediné, co v obchodech našli, protože zboží přicházelo v omezeném množství.

Zatímco ještě na konci 80. let měla automatickou pračku či barevnou televizi jen necelá polovina lidí, dnes toto vybavení chybí pouze jednotkám procent domácností. Luxusem přitom nebyly jen domácí spotřebiče, ale taky maso, banány nebo dámské vložky. I na základní zboží každodenní potřeby se tak stály fronty. A pokud člověk neměl v prodejně známého, neměl jistotu, že se na něj dostane a získá kvalitní zboží.

Foto: ČTK

Zatímco dneska jsou knihkupectví od podlahy až ke stropu přeplněny knihami, do roku 1989 si o široké nabídce mohli čtenáři nechat jen snít. Knižní novinky šly do prodeje každý čtvrtek, a kdo měl o knížky zájem, musel si vystát velmi dlouhou frontu. "Fronty byly každý týden. Šlo o kolorit knižního obchodu. Proto jste už dopředu věděli, jak málo budete některých knih mít. V obchodě bylo 50 nebo 80 výtisků a před obchodem stály dvě stovky lidí," popsal před lety pro Český rozhlas Jan Kanzelsberger.

Na snímku je fronta před prodejnou knih Práce na Václavském náměstí v roce 1985, která uspořádala autogramiádu s Jiřím Wintrem při příležitosti vydání Nepraktových karikatur.

 

Právě se děje

Další zprávy