Nemáme, zkuste to příští rok! Za socialismu lidé stáli frontu, i když nevěděli na co

Dan Poláček Magdaléna Daňková Dan Poláček, Magdaléna Daňková
23. 11. 2023 6:00
Fronty na ovoce, maso, jízdní kola i zájezdy. Řada lidí čekajících na vytoužené zboží se stala jedním ze symbolů socialismu v Československu. Něco jako široký výběr sortimentu neexistoval. Zákazníci brali často to jediné, co v obchodech našli, protože zboží přicházelo v omezeném množství.

Zatímco ještě na konci 80. let měla automatickou pračku či barevnou televizi jen necelá polovina lidí, dnes toto vybavení chybí pouze jednotkám procent domácností. Luxusem přitom nebyly jen domácí spotřebiče, ale taky maso, banány nebo dámské vložky. I na základní zboží každodenní potřeby se tak stály fronty. A pokud člověk neměl v prodejně známého, neměl jistotu, že se na něj dostane a získá kvalitní zboží.

Nedostatkovým zbožím v Československu bylo například maso a uzeniny. Důvodem přitom byla i cena, která se nezměnila po dobu třiceti let. "Horší maso bylo levné a to dobré vlastně taky. A jestliže se cena pohybovala nízko, sotva mohla regulovat trh," píše Michal Petrov ve své knize Retro ČS. Kvalita prodávaného masa v řeznictvích se přitom lišila dle vedoucích. 

To, že člověk vyčekal frontu do samoobsluhy, přitom vůbec neznamenalo, že má vyhráno. Fronty se stály na vozíky, u výkupu lahví a nakonec u pokladen. Komplikované byly také ceny, ačkoliv to na první pohled nevypadalo. 

Petrov v knize Co bylo (a nebylo) za reálného socialismu připomíná, že lidé ve skutečnosti platili více, než měli. "Zákazníci vytahovali z peněženek o pětinu až čtvrtinu víc než měli. Jednak z toho důvodu, že nedostatečná nabídka zkrátka vytvářela korupční prostředí, a jednal proto, že nepoctiví prodavači nepředstavovali zase takovou výjimku," píše.

 

Právě se děje

Další zprávy