Muslimku odmítli kvůli hidžábu. Žena firmu zažalovala

jaz
8. 3. 2015 14:04
V Americe se projednává případ mladé ženy, kterou módní značka odmítla přijmout kvůli pokrývce hlavy.
Foto: Instagram

Tulse (Oklahoma) – Samantha Elauf se ve svých 17 letech ucházela o práci u oděvní společnosti Abercrombie & Fitch. Zdárně absolvovala pracovní pohovor, práci nakonec nezískala. Jistý asistent totiž upozornil manažera na její šátek, který měla na sobě při pohovoru.

Koncem února se událost z roku 2008 konečně dostala před Nejvyšší soud ve Washingtonu, kde podala Komise pro rovné pracovní příležitosti jménem Samanthy žalobu. Ta nyní doufá, že se dočká zadostiučinění.

Samantha má palestinské kořeny.
Samantha má palestinské kořeny. | Foto: Instagram

"Dnes se konečně dostal můj případ k Nejvyššímu soudu a je to ten nejvíc vzrušující okamžik v mém životě," napsala Samantha na svém Instagramu, na který umisťuje plno fotek v různých outfitech a samozřejmě i v hidžábu, jejž neustále nosí.

Podle žalobce porušila oděvní společnost občanský zákoník z roku 1964, kdy se dopustila diskriminace z náboženských důvodů. Důležitým faktem zůstává, že během pohovoru nepadlo ohledně šátku jediné slovo.

Hidžáb je to samé jako klobouk, hájí se firma

Společnost se hájí tím, že takovýto druh pokrývky hlavy nezapadá do firemní politiky, a přestože Samantha o těchto pravidlech neměla nejmenší tušení, ztratila šanci na přijetí. Módní společnost také netoleruje klobouky, kšiltovky i jiné druhy šátků. Mladé ženě ale nedala na výběr a automaticky ji pokládala za muslimku.

"Rozmanitost a začlenění jsou klíčem k úspěchu naší organizace. Jsme odhodláni mít v naší společnosti různorodou kulturu, která těží z perspektiv každého jedince," cituje webová stránka firmy slova výkonné viceprezidentky Amy Zehrer, která jsou teď trnem v oku zastáncům rovných pracovních příležitostí.

Samantha Elauf má palestinské kořeny a i přes nezbytný hidžáb je mladá žena aktivní bloggerkou a teď i zaměstnankyní v módním průmyslu. Od začátku roku totiž pracuje ve společnosti Urban Outfitters. Na rozhodnutí soudu si bude muset počkat do června.

 

Právě se děje

Další zprávy