Muslimku odmítli kvůli hidžábu. Žena firmu zažalovala

jaz
8. 3. 2015 14:04
V Americe se projednává případ mladé ženy, kterou módní značka odmítla přijmout kvůli pokrývce hlavy.
Foto: Instagram

Tulse (Oklahoma) – Samantha Elauf se ve svých 17 letech ucházela o práci u oděvní společnosti Abercrombie & Fitch. Zdárně absolvovala pracovní pohovor, práci nakonec nezískala. Jistý asistent totiž upozornil manažera na její šátek, který měla na sobě při pohovoru.

Koncem února se událost z roku 2008 konečně dostala před Nejvyšší soud ve Washingtonu, kde podala Komise pro rovné pracovní příležitosti jménem Samanthy žalobu. Ta nyní doufá, že se dočká zadostiučinění.

Samantha má palestinské kořeny.
Samantha má palestinské kořeny. | Foto: Instagram

"Dnes se konečně dostal můj případ k Nejvyššímu soudu a je to ten nejvíc vzrušující okamžik v mém životě," napsala Samantha na svém Instagramu, na který umisťuje plno fotek v různých outfitech a samozřejmě i v hidžábu, jejž neustále nosí.

Podle žalobce porušila oděvní společnost občanský zákoník z roku 1964, kdy se dopustila diskriminace z náboženských důvodů. Důležitým faktem zůstává, že během pohovoru nepadlo ohledně šátku jediné slovo.

Hidžáb je to samé jako klobouk, hájí se firma

Společnost se hájí tím, že takovýto druh pokrývky hlavy nezapadá do firemní politiky, a přestože Samantha o těchto pravidlech neměla nejmenší tušení, ztratila šanci na přijetí. Módní společnost také netoleruje klobouky, kšiltovky i jiné druhy šátků. Mladé ženě ale nedala na výběr a automaticky ji pokládala za muslimku.

"Rozmanitost a začlenění jsou klíčem k úspěchu naší organizace. Jsme odhodláni mít v naší společnosti různorodou kulturu, která těží z perspektiv každého jedince," cituje webová stránka firmy slova výkonné viceprezidentky Amy Zehrer, která jsou teď trnem v oku zastáncům rovných pracovních příležitostí.

Samantha Elauf má palestinské kořeny a i přes nezbytný hidžáb je mladá žena aktivní bloggerkou a teď i zaměstnankyní v módním průmyslu. Od začátku roku totiž pracuje ve společnosti Urban Outfitters. Na rozhodnutí soudu si bude muset počkat do června.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Za korupci při ovlivňování zakázek si lékař Dbalý odpyká sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se z dnešního zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy