Konec anorexie? Francie chce zakázat příliš hubené modelky

Reuters Magazín Reuters, Magazín
23. 3. 2015 8:01
Francouzští politici vyhlásili válku mentální anorexii. Chtějí prosadit zákon, který bude bojovat proti vychrtlým modelkám.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Paříž – Francouzští socialističtí politici hodlají prosadit zákon, který by měl zakazovat příliš hubené modelky. Za jeho porušení by následně mohly být módní domy pokutovány a módní agenti posíláni do vězení. Uvedla to ministryně zdravotnictví Marisol Touraine pro televizní stanici BFM TV.  

"Je důležité, aby modelky propagovaly zdravý životní styl založený na dostatečné stravě. Velmi často se totiž stávají vzorem pro desítky tisíc dospívajících dívek," řekla Marisol Touraine.

Modelky by tak v budoucnu měly disponovat platným lékařským potvrzením o hodnotě BMI (Body Mass Index), která by se měla pohybovat minimálně kolem osmnácti. To znamená, že při výšce 175 centimetrů by žena měla vážit alespoň pětapadesát kilo.

Preventivní kontrolou váhy proti anorexii

Na dohlížení zákona by v praxi dohlíželi kontroloři hmotnosti, kteří by za porušení mohli udělit pokutu až do výše 75 tisíc eur (cca dva miliony korun) a v případě vážného porušení zákona by zodpovědným osobám hrozilo i několikaměsíční vězení, upřesnil návrh legislativního opatření francouzský deník Le Parisien.

Isabelle Caro. Vážívala ještě o deset kilo méně.
Isabelle Caro. Vážívala ještě o deset kilo méně. | Foto: suff.co.nz

Pokutováno by mělo být jakékoliv veřejné povzbuzování extrémní hubenosti, stejně jako webové stránky s návody na nezdravé hubnutí.

Ve Francii trpí anorexií zhruba 30 až 40 tisíc Francouzů, většina z toho jsou teenageři. Veřejné diskuse ohledně této nemoci vypukly v roce 2010, když na mentální anorexii zemřela osmadvacetiletá modelka Isabelle Caro.

Podobné zákony přijala v roce 2013 už Itálie, Španělsko a Izrael.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Některé britské čerpací stanice přerušily provoz. Nemá jim kdo dovézt palivo

V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty. Ty na ně kvůli chybějícím řidičům nákladních aut nemá kdo dovézt, v rafinériích je přitom benzinu i nafty dost. Ministr dopravy Grant Shapps dnes vyzval motoristy, aby se nesnažili natankovat si do zásoby, informovala veřejnoprávní BBC na svých internetových stránkách.

Agentura Reuters napsala, že u některých čerpacích stanic v Londýně a jihoanglickém hrabství Kent se dnes tvořily fronty aut. Asociace prodejců pohonných hmot doporučila motoristům, aby měli v nádrži tolik paliva, aby jim vystačilo na cestu k záložní stanici pro "vzácný" případ, že na první nebude k dostání.

V některých britských médiích se objevily informace, že britská vláda v situaci, kdy v zemi chybí až 100.000 řidičů nákladních aut, uvažuje o nasazení vojáků. "Pokud by to pomohlo, povoláme je," řekl Shapps BBC. Dodal ale, že není jasné například to, zda vojáci mohou řídit vozidla s civilní registrací.

Už měsíce zástupci supermarketů a zemědělců upozorňují, že vzhledem k nedostatku řidičů jsou narušené dopravní řetězce, kvůli čemuž mají problémy dostat zboží na pulty obchodů.

V televizi Sky Shapps řekl, že nedostatek řidičů je celosvětový problém kvůli tomu, že během pandemie covidu-19 se nekonaly zkoušky pro nové šoféry. Británie podle něho proto počet zkoušek zdvojnásobuje. Těm současným je v průměru 55 let a stěžují si na špatné pracovní podmínky i platy.

Řidičů je v Británii nedostatek ale i kvůli brexitu, po němž je pro pracovníky z jiných evropských zemí těžší získat pracovní povolení. Asociace silniční nákladní dopravy (RHA) vyzvala vládu, aby v blízké době tato pravidla zmírnila. K tomu Shapps řekl, že nechce, aby britské řidiče vytlačili jejich kolegové ze zemí Evropské unie, kteří mají nižší nároky na mzdy.

Rod McKenzie z RHA podle BBC řekl, že více řidičů profesi opouští, než do ní přichází. "Je to takhle jednoduché: všechno, co v Británii máme, se dováží nákladními auty. Takže pokud je nedostatek řidičů, je nevyhnutelné, že všechny věci, které chceme, nedostaneme, kdy chceme," řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy