Konec anorexie? Francie chce zakázat příliš hubené modelky

Francouzští politici vyhlásili válku mentální anorexii. Chtějí prosadit zákon, který bude bojovat proti vychrtlým modelkám.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Paříž – Francouzští socialističtí politici hodlají prosadit zákon, který by měl zakazovat příliš hubené modelky. Za jeho porušení by následně mohly být módní domy pokutovány a módní agenti posíláni do vězení. Uvedla to ministryně zdravotnictví Marisol Touraine pro televizní stanici BFM TV.  

"Je důležité, aby modelky propagovaly zdravý životní styl založený na dostatečné stravě. Velmi často se totiž stávají vzorem pro desítky tisíc dospívajících dívek," řekla Marisol Touraine.

Modelky by tak v budoucnu měly disponovat platným lékařským potvrzením o hodnotě BMI (Body Mass Index), která by se měla pohybovat minimálně kolem osmnácti. To znamená, že při výšce 175 centimetrů by žena měla vážit alespoň pětapadesát kilo.

Preventivní kontrolou váhy proti anorexii

Na dohlížení zákona by v praxi dohlíželi kontroloři hmotnosti, kteří by za porušení mohli udělit pokutu až do výše 75 tisíc eur (cca dva miliony korun) a v případě vážného porušení zákona by zodpovědným osobám hrozilo i několikaměsíční vězení, upřesnil návrh legislativního opatření francouzský deník Le Parisien.

Isabelle Caro. Vážívala ještě o deset kilo méně.
Isabelle Caro. Vážívala ještě o deset kilo méně. | Foto: suff.co.nz

Pokutováno by mělo být jakékoliv veřejné povzbuzování extrémní hubenosti, stejně jako webové stránky s návody na nezdravé hubnutí.

Ve Francii trpí anorexií zhruba 30 až 40 tisíc Francouzů, většina z toho jsou teenageři. Veřejné diskuse ohledně této nemoci vypukly v roce 2010, když na mentální anorexii zemřela osmadvacetiletá modelka Isabelle Caro.

Podobné zákony přijala v roce 2013 už Itálie, Španělsko a Izrael.

 

Právě se děje

Další zprávy