"Nejsem rasista," ohradil se již poněkolikáté herec známý z filmů Star Wars, Schindlerův seznam nebo 96 hodin. Reagoval tak na nařčení, která se šíří internetem i médii poté, co v rozhovoru pro deník The Independent přiznal, že před 40 lety toužil zabít černocha.
Za svoje přiznání však schytal především kritiku. "Samozřejmě že byl rasista. Toulal se městem, aby našel nějakého černocha, kterého by zabil," napsala novinářka Carla Hallová z deníku Los Angeles Times a položila si řečnickou otázku, jak moc se asi od té doby změnil.
Neeson od svého přiznání poskytl další rozhovory, byl hostem i slavného pořadu Good Morning America na televizní stanici ABC.
"Chtěl jsem na někoho narazit, abych mohl rozpoutat fyzické násilí. Udělal jsem to, řekl bych, možná čtyřikrát až pětkrát, než mi došlo, a to mě opravdu šokovalo, jaké nutkání jsem měl," řekl moderátorce. V pořadu mimo jiné sdělil, že doufá, že jeho přiznání pomůže větší otevřenosti lidí.
Jen několik hodin po jeho vystoupení byl v New Yorku zrušen slavnostní červený koberec u příležitosti premiéry snímku Mrazivá pomsta. Neeson odvolal i rozhovor v pořadu Stephena Colberta The Late Night Show.
Není to hrdina, ale rasista
Řada zahraničních komentátorů upozorňuje, že by za svou otevřenost rozhodně neměl být chválený, pořád se jedná o myšlenku na vraždu nevinného člověka kvůli barvě pleti.
Sloupkař deníku The New York Times Charles Blow například na Twitteru napsal, že Liam Neeson pro něj není hrdina, ale symbol rasistického teroru. A poznamenal, že žádnému černošskému herci by v opačném případě něco takového neprošlo.
#LiamNeeson you can thank whatever gods there may be that I’m on book leave and not writing a column right now. I would clear all this up. You are no hero for your admission. You are a representative of racial terror.
— Charles M. Blow (@CharlesMBlow) February 5, 2019
Podobně se vyslovil také filmový producent Tariq Nasheed.
If a Black actor said he wanted to get revenge on random white people because of the injustices done by people who believe in white supremacy, he would be labeled a Black Identity Extremists and he would be placed on every FBI watch list. He would not be praised like Liam Neeson
— Tariq Nasheed (@tariqnasheed) February 5, 2019
Herce se naopak zastal někdejší fotbalista Liverpoolu John Barnes, původem z Jamajky, podle kterého si Neeson zaslouží metál.
Barnes zažil během fotbalové kariéry rasistické urážky a řekl, že je očividné, že Neesonovo uvažování vycházelo z toho, co společnost přisuzovala černochům či muslimům. Doplnil, že si své pocity uvědomil a stydí se za ně.
A podobně argumentuje také novinář Brendan O'Neill z týdeníku The Spectator. "Nepřiznal se proto, aby podpořil to, jak lidi smýšlejí o černoších nebo odplatě na základě barvy pleti. Udělal pravý opak. Zdůraznil, jak hrozné a zkažené takové myšlenky jsou," napsal.
A Celia Waldenová z Daily Telegraph poznamenala, že Neesonovo přiznání může být součástí jeho terapie.
"Všichni víme, že Neeson ztratil před deseti lety svou ženu během tragické nehody na lyžích (zemřela následkem pádu na hlavu, pozn. red.). A minulý měsíc přišel o svého synovce, který zemřel na následky zranění hlavy. Takže by nebylo překvapivé, kdyby si nechal pomoct od specialistů, kteří jej pravděpodobně povzbudili v tom, aby to všechno vypustil ven. Jen přitom možná spáchal kariérní sebevraždu," napsala.
Podle amerického webu televize The Fox News lidé vyzývají, aby byl Neeson vymazán z nového snímku Muži v černém: Globální hrozba, který má jít do amerických kin koncem týdne.