Chtěl jsem zabít černocha, přiznal Liam Neeson. Je to rasista, čelí herec kritice

Magazín Magazín
6. 2. 2019 8:30
Americký herec Liam Neeson, známý například z filmů Star Wars, Schindlerův seznam nebo 96 hodin, v rozhovoru pro britský deník The Independent přiznal, že chtěl zabít černocha. Reagoval tak na zjištění, že ženu, která je mu blízká, znásilnil muž tmavé pleti.
Liam Neeson: Chodil jsem do oblastí, kde žijí černoši, a chtěl jsem rozpoutat násilí. | Video: Reuters, ABC News/Good Morning America

Neeson uvedl, že se po zjištění potuloval týden kolem hospody, aby mohl ženu pomstít. 

"Bůh chraň, aby se někdo z vašich blízkých stal někdy obětí zločinu," uvedl před svým přiznáním v otevřeném rozhovoru, který vznikl při příležitosti jeho nejnovějšího snímku Mrazivá pomsta. Herec v něm představuje otce, jenž pátrá po pravdě o smrti syna na vlastní pěst a žene ho touha po pomstě. Neeson podotkl, že se do situace Nelse Coxmana dokázal vžít, protože zažil něco podobného.

Před mnoha lety se totiž vrátil ze zahraniční cesty a zjistil, že žena jemu blízká byla znásilněna. Zda šlo o kamarádku, nebo členku rodiny, však nespecifikoval. 

"Situaci zvládla nadmíru dobře. Ale moje okamžitá reakce byla… Zeptal jsem se jí, jestli jej znala a jaké byl barvy pleti," vyprávěl herec americké novinářce.

Dodal, že se pak po celý týden potuloval městem s obuškem v ruce a doufal, že někoho potká. "Stydím se to říct, ale doufal jsem, že z hospody vyleze nějaký 'černošský parchant' a bude na mě něco mít, víte? Abych… jej mohl zabít," sdělil Neeson upřímně třesoucím se hlasem a s vědomím, že se přiznává novinářce. 

Bylo to strašné, ale poučil jsem se 

Trvalo mu skoro dva týdny se z nenávistného stavu dostat a blízkým vždy říkal, že se jde jenom projít. "Bylo to strašné, prostě strašné, když si pomyslím, co jsem dělal. Nikdy jsem to nepřiznal a říkám to teď novinářce," zpytoval svědomí herec. 

Neeson také uvedl, že si z jednání vzal lekci. Odmítl nařčení z toho, že by byl rasista. Připomněl, že vyrostl v Severním Irsku, kde byla odplata zcela běžná. "Rozumím touze po pomstě, ale vede jen k další odplatě a dalšímu zabíjení. Severní Irsko je toho důkazem a všechno násilí, co se děje ve světě, je toho důkazem," zdůraznil.

Redaktorka The Independent ve svém článku cituje členku amerického Národního centra pro sexuální násilí (National Sexual Violence Resource Center), která řekla, že blízcí napadené osoby většinou také potřebují psychickou podporu. Zejména muži se pak potýkají s pocitem bezmoci a případně touhou po odplatě. 

Samozřejmě že byl rasista

Na Neesona se po pondělním vydání článku teď snáší ostrá kritika. 

Novinářka Carla Hallová z Los Angeles Times ve svém sloupku poznamenala, že jeho chování bylo "opovrženíhodné" a zajímalo by ji, zda má v sobě stále ukryté rasistické myšlenky. "Samozřejmě že byl rasista. Toulal se městem, aby našel jakéhokoliv černocha, kterého by zabil," napsala s řečnickou otázkou, jak moc se asi od té doby změnil. 

Další na Twitteru přidávají svoje kritické komentáře poukazující na rasismus v americké společnosti. 

"Liam Neeson, který chtěl vzít život jakémukoliv černochovi, ukázal, jak bezvýznamné jsou pro někoho životy černochů," nechal se slyšet humanitární pracovník a spisovatel Frederick Joseph. 

Herce se zastal někdejší fotbalista Liverpoolu John Barnes původem z Jamajky, podle kterého si Neeson zaslouží metál.

Barnes, který sám během své fotbalové kariéry zažil rasistické urážky, řekl, že je očividné, že Neesonovo uvažování vycházelo z toho, co společnost přisuzovala černochům či muslimům. Doplnil, že si své cítění uvědomil a stydí se za něj.

"Nestydí se a není zděšen z toho, že usiloval o odplatu. Stydí se a je zděšen z toho, že takto uvažoval o všech černoších," zdůraznil Barnes. Dodal, že mnoho lidí se nyní chce odsouzením Neesonových myšlenek svézt na vlně popularity, přitom se herec jen svěřil a řekl čistou pravdu.

Video: Rasismus je dnes každá blbost, říká scenárista Mostu

Chtěl jsem ukázat paradoxy rasismu i sluníčkářského pohledu, kulisy Mostu jsou autentické, do Severky jsem chodil s tchánem, říká Petr Kolečko. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Jihomoravští policisté zadrželi loni na hranicích se Slovenskem 14 tisíc migrantů

Jihomoravští policisté zadrželi za loňský rok na hranicích se Slovenskem zhruba 14 tisíc nelegálních migrantů, od 29. září, kdy byly zavedené intenzivní kontroly, jich bylo téměř šest tisíc. V lednu už počet zadržených migrantů výrazně klesl díky kontrolám i počasí, řekl v sobotu novinářům jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil.

Od neděle kontroly skončí a budou pouze namátkové. Policie bude také nadále monitorovat pohyb na hraničních přechodech, na zelené hranici i situaci v příhraničních obcích. Na ostrahu hranic bude vyčleněno na denní směně 39 policistů, což je zhruba desetina stavu z doby nejvyššího nasazení.

Od neděle bude také možné znovu volně překračovat zelenou hranici. Zjednoduší to situaci turistům, kteří, ač je Česko a Slovensko součástí schengenského prostoru, přes zelenou hranici nemohli.

Drtivá většina, 93 procent, zadržených migrantů byli loni Syřané. "Převážně se jednalo o mladé muže, výjimečně o matky s dětmi. Letos v lednu už to nebyli Syřané, ale například Moldavané," řekl Tržil. 

Další zprávy