V pátek bude zatmění století. Tohle je 11 míst v Česku, kde nejlépe pozorovat krvavý Měsíc v úplňku

mdan mdan
24. 7. 2018 11:07
Již v pátek se na téměř dvě hodiny zbarví měsíc v úplňku do cihlově oranžové barvy. Lidé na východní části Země tak budou moci pozorovat jeho nejdelší úplné, takzvané středové, zatmění v tomto století. Vzácný úkaz, který bude znovu pozorovatelný až v roce 2123, doplní na noční obloze ještě viditelný Mars. Ten bude zářit nejjasněji za posledních patnáct let, koncem července se bude nacházet také nejblíže Zemi. Úplné zatmění Měsíce bude možné v Česku pozorovat mezi 21:30 a 23:13. Kam se za ním vypravit, radí i fotoambasador Evropské jižní observatoře Petr Horálek.

Fotograf, ambasador Evropské jižní observatoře a astronom Petr Horálek se pozorováním slunečních a měsíčních zatmění věnuje již několik let, napsal o nich i knihu Tajemná zatmění.

"Úplné zatmění Měsíce není úkaz, při kterém je nutné za každou cenu hledat místa, kde je úplná tma. Lze jej sledovat i z měst, ale samozřejmě mimo města během úkazu vyniknou i hvězdy a Mléčná dráha," říká.

Nejdůležitější je podle Horálka co nejvíce odkrytý jihovýchodní obzor. Ideální je tak pozorovat oblohu ze střechy domu ve městech nebo na kopcích mimo města.

Řada městských hvězdáren po celém Česku navíc chystá speciální program. Magický moment zatmění by měl nastat v symbolický čas 22:22 a bude pozorovatelný pouhým okem. "Pokud lidé mají binokulární triedry, tak si přes ně mohou vychutnat krásné zatmění Měsíce," dodává astronom. 

Projděte si tipy na místa v Česku, kde si pozorování úkazu nejvíc užijete.

Beskydská noční obloha
Beskydská noční obloha | Foto: ČTK

Staré Hamry, Beskydy

Beskydy patří mezi takzvané oblasti tmavé oblohy, kam nedopadá světelný smog. Díky tomu si tu lze užívat pozorování a focení noční oblohy. Červenec je navíc podle astronoma Petra Horálka ideálním časem pro pozorování Mléčné dráhy. Beskydská oblast tmavé oblohy zahrnuje například Horní Bečvu, Čeladnou, Morávku nebo Ostravici. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy