Astroturismus je nový trend. Lidé unikají z měst, touží po pozorování hvězdné oblohy v divočině

mdan mdan
17. 7. 2018 9:29
Čím dál více lidí se při cestách vydává za pozorováním krás noční oblohy na odlehlejší místa, kde výhledy nekazí světelný smog. Na chuť astroturistickému trendu přišli už i hotely a poskytovatelé ubytování, kteří lidem nabízí speciální zážitkové pobyty. Na 27. července navíc připadá nejdelší pozorovatelné zatmění Měsíce v tomto století.
Hvězdná obloha na Tenerife.
Hvězdná obloha na Tenerife. | Foto: Shutterstock

Doba, kdy se o hvězdnou oblohu a vesmír zajímali jenom vědátoři a romantici, je dávno pryč. S rozmachem cestování a zvyšujícím se zájmem o životní prostředí stále více lidí vyhledává i astrofyzické jevy. Na Instagramu se objevují fotky úžasné hvězdné oblohy, lidé porovnávají své záběry Měsíce v úplňku a každý srpen se uchylují na místa, odkud se dá nejlépe pozorovat padání hvězd.

A turistický ruch se tomuto trendu dokázal velmi rychle přizpůsobit, píše redaktorka a cestovatelka Anna Hartová pro britský deník The Telegraph. "Skvělá věc na astroturismu je, že nutí lidi jezdit na opuštěnější místa. Nepřítelem astroturismu jsou totiž zářivá světla," popisuje Hartová.

Lidé bažící po nejúchvatnějších výhledech na noční oblohu tak vyhledávají místa, kam nedopadá záře městských aglomerací a turistických resortů. Častokrát tak platí, že čím méně turisticky rozvinutá oblast je, tím větší šanci má uspět v astroturistické disciplíně. 

Spatřit tak polární záři

Pozorování hvězd ale nabízí už i specializované cestovní kanceláře. Americké hotely se v loňském roce zaměřily na nabídku pobytů během srpnového zatmění Slunce. A snad všichni turisté mířící na Island alespoň v koutku duše doufají, že budou mít štěstí a spatří polární záři.

Zvýšený zájem o místa s tmavou oblohou se očekává kolem 27. července. Poslední červencový pátek proběhne nejdelší pozorovatelné zatmění Měsíce v 21. století a k vidění bude i Mars, který se Zemi přiblíží nejblíže za 15 let.

Například Airbnb při této příležitosti dalo k dispozici šest míst pro hosty, kteří si chtějí vychutnat pozorování zatmění z největšího teleskopu na světě. Ten se nachází na Kanárských ostrovech v Santa Cruz de la Palma na východě ostrova La Palma. Zatmění Měsíce bude v Evropě pozorovatelné necelé dvě hodiny.

V České republice lze za astroturistikou vyrazit hned na několik míst v Beskydech či Jizerských horách. Místa s tmavou oblohou v zemi mapuje Odborná skupina pro tmavé nebe při České astronomické společnosti.

Na svém webu informuje veřejnost o problematice světelného znečištění a poukazuje také na místa, kde se dá pozorovat noční obloha bez světelného smogu.

Jedna z nejtmavějších obloh na světě je v oblasti nejvyšší hory Nového Zélandu Mount Cook v rezervaci International Dark Sky: 

Noční obloha v oblasti nejvyšší hory Nového Zélandu Mount Cook | Video: Fraser Gunn
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Pražské letiště odbavilo v srpnu téměř 700 000 lidí, meziročně o 102 procent víc

Pražské letiště v srpnu odbavilo téměř 700 000 pasažérů, což je o 102 procent více než v předchozím roce. Oproti předkrizovému období jde však o propad o 65 procent. Nejvíce se létalo do Řecka, nejoblíbenější destinací byl bulharský Burgas. V pondělí to uvedlo Letiště Praha. Češi v létě mířili hlavně do tradičních letních dovolenkových destinací. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.

"V měsíci srpnu se nám potvrdily naše prognózy o silném výjezdovém cestovním ruchu. V souvislosti s postupným rozvolněním opatření došlo i k mírnému oživení cestovního ruchu z vybraných zemí jako jsou například Izrael nebo Spojené státy americké,“ řekl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip. Během srpna se na pražském letišti uskutečnilo přes 7500 vzletů a přistání, což představuje nárůst o 39 procent oproti loňskému srpnu.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Soud uznal vinným z terorismu muže, který inspiroval film Hotel Rwanda

Rwandský soud uznal vinným z terorismu Paula Rusesabaginu, jehož činy byly inspirací pro známý hollywoodský snímek Hotel Rwanda. Oznámila to agentura Reuters. Hrozí mu 25 let za mřížemi až doživotí. Rozhodnutí o výši trestu se čeká později.

Kromě Rusesabaginy bylo souzeno za členství k teroristické skupině několik dalších lidí. "Útočili na lidi v jejich domovech i na silnicích v autech, spáchali teroristické činy a pak se tím chlubili z natočených videí," řekla soudkyně Beatrice Mukamurenziová.

Mezi devíti body obžaloby proti Rusesabaginovi bylo členství v teroristické skupině, únos, žhářství a vražda. Prokuratura požaduje doživotní trest.

Zdroj: ČTK
Další zprávy