Astroturismus je nový trend. Lidé unikají z měst, touží po pozorování hvězdné oblohy v divočině

mdan mdan
17. 7. 2018 9:29
Čím dál více lidí se při cestách vydává za pozorováním krás noční oblohy na odlehlejší místa, kde výhledy nekazí světelný smog. Na chuť astroturistickému trendu přišli už i hotely a poskytovatelé ubytování, kteří lidem nabízí speciální zážitkové pobyty. Na 27. července navíc připadá nejdelší pozorovatelné zatmění Měsíce v tomto století.
Hvězdná obloha na Tenerife.
Hvězdná obloha na Tenerife. | Foto: Shutterstock

Doba, kdy se o hvězdnou oblohu a vesmír zajímali jenom vědátoři a romantici, je dávno pryč. S rozmachem cestování a zvyšujícím se zájmem o životní prostředí stále více lidí vyhledává i astrofyzické jevy. Na Instagramu se objevují fotky úžasné hvězdné oblohy, lidé porovnávají své záběry Měsíce v úplňku a každý srpen se uchylují na místa, odkud se dá nejlépe pozorovat padání hvězd.

A turistický ruch se tomuto trendu dokázal velmi rychle přizpůsobit, píše redaktorka a cestovatelka Anna Hartová pro britský deník The Telegraph. "Skvělá věc na astroturismu je, že nutí lidi jezdit na opuštěnější místa. Nepřítelem astroturismu jsou totiž zářivá světla," popisuje Hartová.

Lidé bažící po nejúchvatnějších výhledech na noční oblohu tak vyhledávají místa, kam nedopadá záře městských aglomerací a turistických resortů. Častokrát tak platí, že čím méně turisticky rozvinutá oblast je, tím větší šanci má uspět v astroturistické disciplíně. 

Spatřit tak polární záři

Pozorování hvězd ale nabízí už i specializované cestovní kanceláře. Americké hotely se v loňském roce zaměřily na nabídku pobytů během srpnového zatmění Slunce. A snad všichni turisté mířící na Island alespoň v koutku duše doufají, že budou mít štěstí a spatří polární záři.

Zvýšený zájem o místa s tmavou oblohou se očekává kolem 27. července. Poslední červencový pátek proběhne nejdelší pozorovatelné zatmění Měsíce v 21. století a k vidění bude i Mars, který se Zemi přiblíží nejblíže za 15 let.

Například Airbnb při této příležitosti dalo k dispozici šest míst pro hosty, kteří si chtějí vychutnat pozorování zatmění z největšího teleskopu na světě. Ten se nachází na Kanárských ostrovech v Santa Cruz de la Palma na východě ostrova La Palma. Zatmění Měsíce bude v Evropě pozorovatelné necelé dvě hodiny.

V České republice lze za astroturistikou vyrazit hned na několik míst v Beskydech či Jizerských horách. Místa s tmavou oblohou v zemi mapuje Odborná skupina pro tmavé nebe při České astronomické společnosti.

Na svém webu informuje veřejnost o problematice světelného znečištění a poukazuje také na místa, kde se dá pozorovat noční obloha bez světelného smogu.

Jedna z nejtmavějších obloh na světě je v oblasti nejvyšší hory Nového Zélandu Mount Cook v rezervaci International Dark Sky: 

Noční obloha v oblasti nejvyšší hory Nového Zélandu Mount Cook | Video: Fraser Gunn
 

Právě se děje

před 29 minutami

Bývalá hlavní hygienička Rážová vede hygienu v motolské nemocnici

Bývalá hlavní hygienička Jarmila Rážová vede od začátku května oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie v pražské Fakultní nemocnici Motol. Na pozici vystřídala Vilmu Benešovou, která odešla do důchodu. Zpravodajskému webu Seznam Zprávy to potvrdila mluvčí největší české nemocnice Pavlína Danková. Hlavní hygieničkou, která je současně náměstkyní ministra zdravotnictví, byla Rážová od loňského června do poloviny letošního března. Funkci, ze které byla odvolána, po ní převzala Pavla Svrčinová.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Norský hokejový obránce Holös se představí už na patnáctém mistrovství světa

Obránce Jonas Holös z Linköpingu nechybí v norské nominaci na hokejové mistrovství světa v Rize a představí se už na 15. světovém šampionátu v kariéře. Jediný současný norský zástupce v NHL útočník Mats Zuccarello hraje s Minnesotou play off. Kouč Petter Thoresen má v kádru ze Severní Ameriky dva hráče z nižší AHL.

Nominace hokejistů Norska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Henrik Holm (Stavanger), Jonas Arntzen (Örebro/Švéd.), Henrik Haukeland (Färjestad/Švéd.),

obránci: Max Krogdahl (Frisk Asker), Emil Lilleberg (Sparta Sarpsborg), Kristian Östby (Stavanger), Christian Bull (Krefeld/Něm.), Stefan Espeland (Salcburk/ICEHL), Ole Julian Björgvik Holm (Cleveland/AHL), Jonas Holös (Linköping/Švéd.), Christian Kasastul (AIK Stockholm/Švéd.), Erlend Lesund (Rögle/Švéd.),

útočníci: Magnus Brekke Henriksen, Tobias Lindström, Martin Röymark (všichni Valerenga Oslo), Ludvig Hoff, Tommy Kristiansen (oba Stavanger), Andreas Heier (Stjernen), Thomas Valkvae Olsen (Frisk Asker), Eirik Östrem Salsten (Storhamar), Michael Haga (Djurgaaden/Švéd.), Mats Rosseli Olsen (Frölunda/Švéd.), Sondre Olden (Sheffield/Brit.), Ken André Olimb (Düsseldorf/Něm.), Mathis Olimb (Wolfsburg/Něm.), Mathias Emilio Pettersen (Stockton/AHL), Samuel Solem (AIK Stockholm/Švéd.), Mathias Trettenes (Biel-Bienne/Švýc.).

Další zprávy