Už když byl malý kluk, vymyslel mu bratr přezdívku, která měla poukazovat na to, že je zženštilý. Rodiče jej zase odmala nabádali, aby se choval a vystupoval jako "pořádný chlap". Neměl stereotypně mužské zájmy, koukal na "holčičí" seriály a poslouchal "gay" kapely. Že jej nepřitahují ženy, si ale naplno přiznal až v šestnácti letech.
Tuto epizodu Rasování si pusťte také jako podcast:
Zatímco mezi kamarády Quang našel podporující prostředí, s částí vietnamské rodiny bojoval. Otec i bratr jeho orientaci přijali, ženská část rodiny nikoliv. "Když jsem se vyoutoval, teta se rozbrečela. Několikrát se mě ptala, jestli jsem si jistý. Navrhovala mi, ať beru prášky, abych měl erekci, když budu s holkou, případně bral hormony," vzpomíná.
S tetou od té doby přerušil kontakt, máma a babička jej nakonec naštěstí přijaly. Babičku nedávno navštívil ve Vietnamu i se svým přítelem a ta během let, kdy se neviděli, diametrálně změnila postoj. Podle Quanga je to i tím, že se Vietnam v posledních letech výrazně liberalizoval. Konzervativnější paradoxně zůstává spíše první generace Vietnamců žijících v Česku.
Přes všechno, čím si prošel, je podle něj v Česku těžší být Vietnamec než být gay. "To, že jsem gay, nejde navenek vždy poznat. Že jsem Vietnamec ano. Křičeli na mě na ulici, ať nejím psy nebo konnichiwa, což je japonský pozdrav," vzpomíná. "Dřív jsem to hodně řešil, postupně jsem si ale vybudoval silnější kůži," dodává.
Celý rozhovor s Quangem Luongem si můžete pustit ve videu v úvodu článku nebo ve všech podcastových aplikacích.
Rasování
Pořad Aktuálně.cz Rasování je o životě Čechů a Češek, kteří se etnicky liší od většiny. Moderátorka Clara Zanga v něm pátrá po tom, jak předsudky a skrytý rasismus ovlivňují každodenní život lidí a všední komunikaci, ale i specifické oblasti jako jsou vztahy, sport a kultura. Hledá také odpověď na to, zda není rasa jen lidský výmysl a proč neřešíme otázku diskriminace Romů. Cílem pořadu je, aby Česko bylo domovem pro všechny.