Plzeň - Po dokumentu Šmejdi a mediálnímu varování zřejmě budou mnozí důchodci k předváděcím akcím ostražitější. Jenže "Šmejdi" mají i jiné obory "podnikání", než je vnucování předražených hrnců a dek vyhládlým seniorům.
Stačí si třeba prolistovat příručku "Obezřetnost se vyplácí - průvodce nejen pro seniory", kterou vydala společnost Člověk v tísni ve spolupráci s plzeňským magistrátem a místní policií.
"Kromě seriózních podnikatelů kolem nás působí i řada lidí, kteří zneužívají naší důvěřivosti, využívají našich tužeb ušetřit nebo něco získat a přitom spoléhají na naši nedostatečnou informovanost a schopnost bránit se. Známé a přitom stále hojně navštěvované předváděcí akce pro seniory jsou pouze jedním z příkladů," upozorňuje seniory Aleš Kavalír, ředitel plzeňské pobočky společnosti Člověk v tísni.
Mnohé problémy se navíc netýkají jen seniorů. I lidé ze střední generace denně "naletí" podomním obchodníkům všeho druhu a bez rozpaků jim na místě podepíšou několikastránkové dokumenty, aniž by se seznámili s jejich obsahem.
Bez obav vstupují do právních vztahů, o nichž nic neví, navíc s osobou, kterou neznají, a s firmou, o níž slyšeli poprvé. Neřeší, proč má daná firma potřebu úporně se vnucovat od dveří ke dveřím, pakliže jsou její produkty skutečně nejlepší na trhu.
To přeskočíme. A tady jeden podpis...
Většina z nás si navíc vybaví moment, kdy poskytovatel nějaké služby, a to nejen z řad podomních obchodníků, ale třeba i úředník v bance, před nás předložil několikastránkový dokument, všechny listy rychle obrátil, nalistoval ten poslední a řekl: "A tady poprosím o podpis…"
Co byste měli vědět
Než se k něčemu zavážu, rozmyslím si dopady svého rozhodnutí.
Dokumenty si před podpisem řádně přečtu, a pokud něčemu nerozumím, poradím se.
Nepřistupuji na jednání, jestliže byl na mě činěn nátlak.
Pokud se vyskytne nějaký problém, řeším jej včas.
Zdroj: Člověk v tísni
Málokdo vzdoruje, málokdo pročte, co podepisuje. Připadá mu to nepodstatné, bezvýznamné, možné následky si neuvědomujeme či nepřipouštíme. Je to přece "jen podpis". Možná osudový.
Často to dopadne jen zakoupením nevýhodného produktu, ale společnost Člověk v tísni uvádí i extrémnější případ. Zaměstnavatel vezl seniora k notáři (!), aby u něj podepsal pracovní smlouvu. Senior nečetl a podepsal, firma vzápětí skončila a jemu začaly chodit výzvy od různých společností, aby uhradil platby za svého bývalého zaměstnavatele…
Alarmující by měl být nátlak nabízejícího, snaha nedat čas na rozmyšlenou, popřípadě hysterická reakce na opatrnou repliku "Já se poradím s mladými."
To samozřejmě obchodník nemůže potřebovat, mladý by mohl na "blešky" (písmo 9 pt) vidět a mohl by mít i nějaké právní povědomí…