Praha – Doktor Harold White vede v Johnsonově vesmírném středisku tým, který jako by se při svém výzkumu inspiroval sci-fi seriálem Star Trek. V něm se hlavní postavy přepravují nadsvětelnou rychlostí mezi planetami pomocí tzv. warp technologie.
Dnes jsou kosmonauti omezeni rychlostí a přeprava na vzdálenější místa ve vesmíru by trvala i několik staletí. Vědci teď přiznávají, že na teoriích oblíbeného televizního seriálu něco bude.
Whitův tým již několik let zkoumá tzv. Alcubierrův pohon a připravuje prototyp, díky kterému půjde kolem kosmické lodi vytvořit bublinu. V té by měl být stejný čas jako na Zemi. Prostor kolem lodi se bude smršťovat, čímž se bude kosmické plavidlo pohybovat vesmírem. Samotní cestující i se svým hvězdným dopravním prostředkem zůstanou v podstatě stát na místě.
Ještě nedávno platila Einsteinova teorie relativity, kosmonauti byli schopní doletět pouze na Měsíc, resp. vyslat robota na Mars. Jak ale White dodává, deformace časoprostoru je opravdu možná.
Jak také uvádí server Gizmodo, díky tomuto pokroku by bylo možné navštívit například planetu Gliese 581, která se nachází asi 22 světelných let od naší planety, a to za pouhé dva roky.