Manga One Piece vychází od roku 1997 každý týden v japonském časopise Šónen Džump a jejím autorem je výtvarník Eiičiro Oda. Kniha, jejíž cena se pohybuje kolem 46 tisíc korun, ale nevyšla pod jeho jménem. Místo toho se prodává jako dílo Ilana Manouacha, multižánrového umělce, který navrhl limitovanou edici s názvem ONEPIECE.
Manouach vytiskl japonské digitální vydání díla a svázal ho dohromady, přičemž komiks nezpracoval jako knihu, ale jako "sochařský materiál". Uvedl to francouzský vydavatel knihy, kterým je nakladatelství JBE.
JBE Books is creating a limited €1900 version of One Piece in a single 21,540 page volume, making it the longest book ever created pic.twitter.com/n8A2FSDBBN
— Artur - Library of Ohara ➜ One Piece Film RED (@newworldartur) September 9, 2022
Jak řekl mluvčí JBE deníku The Guardian, ONEPIECE je "socha, která má podobu knihy, ovšem nejde číst". Je zatím největší na světě co do počtu stran a šířky hřbetu a záměrem umělce bylo zhmotnit duální podstatu komiksů, které mají "užitnou hodnotu pro čtenáře a směnnou hodnotu pro sběratele".
Komiksy už dlouho existují jako zboží i jako literatura, což už přijal i samotný komiksový průmysl - jedna ze společností, CGC, nabízí službu, kdy komiksy zákazníků třídí a zatavuje do ochranného plastu.
Zmizela za pár dní
Zároveň se prý chtěl autor vyjádřit k fenoménu online šíření a bezuzdné digitalizaci komiksového průmyslu, která zpochybňuje nejmodernější komiksové řemeslo a posouvá ho jednoduše do kategorie "velkých datových souborů", dodal vydavatel.
Ať už je ONEPIECE klasifikován jako cokoli, rozhodně se zdá, že pro něj existuje trh - limitovaný náklad 50 výtisků po vydání sedmého září lidé vykoupili za pouhých několik dní.