Na šest tun ryb muselo z rybníku pryč. Byli to vetřelci

Pavel Baroch
16. 12. 2008 11:45
Evropu stojí boj proti nepůvodním druhům 12 miliard eur
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Simona Holecová

Lednice - Na šest tun karase stříbřitého zmizelo minulý týden z Mlýnského rybníka na jižní Moravě. Karas je nepůvodní druh, jakýsi okupant, který ohrožuje "české" ryby, protože jim bere potravu.

Vyčištění vodní plochy, která je součástí Lednických rybníků, vyšlo na stovky tisíc korun. Je to však jen zlomek sumy, kterou každý rok vynakládají státy Evropské unie, aby se ubránily rozšiřování nepůvodních živočichů a rostlin.

Podle odhadů stojí boj proti invazivním druhů, které mohou narušovat přírodní rovnováhu a dokonce i ohrožovat zdraví lidí, minimálně 12 miliard eur, tedy asi 310 miliard korun.

Jedenáct tisíc nepůvodních druhů

Brusel se nyní rozhodl, že vypracuje společnou evropskou strategii proti těmto živočichům a rostlinám, které na starém kontinentu původně nežili.

"Invazivní druhy jsou vážnou hrozbou pro biodiverzitu. Zastavit omezování biologické rozmanitosti v Evropské unii není možné, pokud se nepustíme do boje proti těmto nevítaným návštěvníkům," řekl eurokomisař pro životní prostředí Stavros Dimas.

Norek americký
Norek americký | Foto: Wikimedia Commons

V Evropě žije v současnosti podle unijního projektu DAISE bezmála jedenáct tisíc nepůvodních druhů, přičemž deset až patnáct procent z nich působí vážné problémy. V Česku mezi ně patří třeba bolševník velkolepý, který lidem může způsobit popáleniny.

Norka vypustili z klecí

Nepůvodní druhy se dostaly do Evropy buď náhodně, anebo je tam záměrně dovezli lidé. Do první kategorie patří zmiňovaný karas stříbřitý.

"Nikdo vlastně přesně neví, jak se do české přírody tento cizí druh dostal," řekl Aktuálně.cz Jiří Matuška, vedoucí CHKO Pálava. Jednou z verzí je, že připlaval proti proudu řek přes Maďarsko a Slovensko. Jeho jikry sem mohli přinést i vodní ptáci.

Ale například nepůvodního norka amerického, který původně žil jen na severoamerickém kontinentě, rozšířili lidé. Do mnoha míst Evropy včetně Česka se rozšířil z kožešinových farem.

"Majitelé je vypustili, když se jim už nevyplatilo je dál chovat. Vypouštěli je i někteří radikální ochránci přírody," řekl ředitel Českého svazu ochránců přírody Petr Stýblo, který je spoluautorem obsáhlé publikace Nepůvodní druhy fauny a flóry České republiky. Kniha popisuje bezmála pět set nepůvodních druhů.

Berlaymont, sídlo Evropské komise.
Berlaymont, sídlo Evropské komise. | Foto: Evropská komise

Norek americký je velmi adaptabilní, přenáší račí mor, těžko se loví, brání návratu původního norka evropského. A zanechává za sebou spoušť. "Potok úplně vyluxuje," tvrdí Stýblo. Například na Domažlicku norek likviduje veškeré vodní ptactvo na rybnících i řekách.

Strategie vznikne do dvou let

Brusel předpokládá, že společnou strategii pro boj s nepůvodními druhy vypracuje do roku 2010.

Jeho součástí by například mělo být vytvoření společné informační databáze a systému rychlého varování před invazivními druhy. Evropská komise ale zvažuje i takové kroky, jakými jsou například pravidelné kontroly na hranicích.

Další možností je i rozšířit seznam druhů, s nimiž bude zakázáno obchodovat.

 

Právě se děje

Další zprávy