Norové pomohou, aby z české přírody nezmizel sysel

Pavel Baroch
28. 11. 2008 9:20
Severské peníze na záchranu ohrožených druhů v ČR
Sysel obecný
Sysel obecný | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Před padesáti lety patřil sysel obecný mezi přemnožené zemědělské škůdce a vedl se s ním nemilosrdný boj. Dnes je toto nevelké zvíře na seznamu druhů, kterým hrozí vyhubení.

Aby z české přírody zcela nezmizel, vyhlásilo ministerstvo životního prostředí záchranný program, který je finančně podporován z norských fondů.

Kromě sysla jsou do projektu zahrnuty i další ohrožené druhy: užovka stromová, perlorodka říční a rostliny matizna bahenní, rdest dlouholistý, hořec jarní, hnozdík písečný český a hořeček mnohotvarý český.

"U mnohých živočichů a rostlin nestačí k jejich záchraně klasické nástroje ochrany přírody, jako je například vymezení chráněných území. Některé druhy jsou natolik ohroženy, že potřebují zvláštní péči," vysvětluje smysl záchranných programů mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

Foto: Ondřej Besperát

Sysla zabily tuny hnojiv

Ohrožený druh může zachránit například to, že se zajetí nechá rozmnožit a pak se vypustí do volné přírody. Anebo se může upravit krajina, aby ochrožený druh nevhodné prostředí nezabíjelo.

To je i pravědpodobná příčina radikálního úbytku sysla. Na přelomu 40. a 50. let žil sysel prakticky na celém území republiky s výjimkou pohraničních hor. Zemědělská velkovýroba to ovšem berzy změnila.

Nekonečné lány, kam se každoročně sypaly metráky hnojiv a pesticidů, početné kolonie syslů likvidovaly. Drobný hlodavec z většiny území postupně zmizel.

Podle posledních odhadů žije už pouze na asi třiceti místech. Ačkoli se česká populace odhaduje na více než 2,5 tisíce jedinců, pouze na dvou místech - v pražských Letňanech a na vojenském letišti ve Vyškově - jsou kolonie dostatečně velké, aby přežily i při mimořádných událostech. Pro sysla může být smrtelný například vydatný déšť.

Nová hrozba: Olympijské hry v Praze

V Letňanech přitom chce pražský magistrát vybudovat sportoviště pro olympijské hry, což by ovšem mohlo sysla ohrozit.

Foto: Ludvík Hradilek

"Je docela možné, že se nakonec syslovi podřídíme a budeme se muset s místem pro olympiádu uskrovnit," připustila už Světlana Kubíková z pražského magistrátu. Primátor Pavel Bém ovšem uvažuje o tom, že by se sysel stal maskotem pražské olympiády.

Miliardy v norských fondech

Ministerstvo životního prostředí nyní vyzvalo všechny zájemce o záchranu vybraných druhů, aby se hlásily o granty.

Podmínky jsou zveřejněny na www.zachranneprogramy.cz. Ministerstvo má připraveno více než pět milionů korun. Další peníze čekají v norských fondech.

Norsko a další evropské státy se před několika lety zavázaly pomáhat ekonomicky slabším zemím například při ochraně životního prostředí nebo obnově kulturního dědictví. Jen pro roky 2004 až 2009 vyčlenila tato severská země pro Českou republiku bezmála 111 milionů eur.

 

Právě se děje

Další zprávy