Na pokraji zkázy je každý pátý savec. A čtvrtina plazů

Martin Novák Martin Novák
10. 11. 2009 10:50
Podle expertů některé druhy vyhynou, aniž je člověk objevil
Foto: Reuters

Ženeva - Až sedmnáct tisíc živočišných druhů se nyní nachází v kritické situaci. Hrozí jim vyhynutí. Anebo se k bodu, odkud není návratu, blíží.

Nový odhad zveřejnil v Ženevě Mezinárodní svaz pro uchovávání přírody (IUCN), který je považovaný za nejdůležitější a nejreprezentativnější sdružení v oblasti tohoto výzkumu.

Ve skupině ohrožených druhů je údajně každý pátý savec a více než čtvrtina plazů.

Za hlavní důvod ochranáři označují neustále se zmenšující prostor pro divoká zvířata v mnoha zemích světa, těžbu dřeva, rozšiřování zemědělské plochy, regulaci vodních toků a pokračující lov některých druhů, které už jsou delší dobu ne seznamu ohrožených.

IUCN také tvrdí, že její seznam ani není úplný a ohroženi jsou i živočichové, o kterých zatím ochranářům chybějí spolehlivá data.

Vyhynutí prý nyní bezprostředně hrozí vzácné panamské rosničce a dvěma druhům ještěrek, které žijí výhradně na Filipínách.

Těžba dřeva a rozšiřující se plochy pro zemědělství ohrozily hlodavce známého pod latinským názvem Voalavo antsahabensis, který zase žije pouze na Madagaskaru.

Kihanská ropucha, další vzácný živočich známý pouze z Tanzanie, letos podle ICUN vyhynul. Hlavně kvůli stavbě přehrady, která vysušila rokle, ve kterých žil.

Na seznamu hrožených je také skoro tisícovka druhů ryb. Za varující označují ochranáři také nestále se snižující počet tygrů ve volné přírodě v Asii. Už jich na kontinentu nežije více než tři a půl tisíce.

"Bohužel řada druhů, zejména obojživelníků, vyhyne, aniž by vlastně byly lidmi objeveny," řekl agentuře AP expert ze ZOO v Atlantě Joseph Mendelson.

Mladý tygr sumaterský v ZOO v Jakartě.
Mladý tygr sumaterský v ZOO v Jakartě. | Foto: REUTERS/Darren Whiteside

Čína nedávno přiznala, že také panda velká, žijí převážně v hornatých oblastech provincií S'-čchuan, Kan-su a Šan-si, je na pokraji vyhynutí. Podle odborníků přežijí jen dvě až tři generace pand.

Světový fond na ochranu přírody zase letos informoval, že se blíží konec delfínů tuponosých. V řece Mekong už přežívá maximálně sedmdesát kusů.

Vymírá i Tasmánský čert, masožravý vačnatec o váze přibližně 12 kilogramů, žijící pouze v Tasmánii. Toho decimuje podivná nemoc podobná rakovině. Nemoc vytváří nádory a znemožňuje zvířatům přijímat potravu. Ta pak umírají hlady.

 

Právě se děje

Další zprávy