Lidé chrání přírodu na souši. Na moře ale zapomínají

Vanda Králová, vk
26. 11. 2008 18:31
Státy neplní, k čemu se v OSN zavázaly

Washington - Moře a oceány lidé chrání víc než v minulosti. Pořád to ale nestačí. Zhruba tak by se daly shrnout výsledky nové studie, na než upozornila britská stanice BBC.

Status chráněného mořského území zatím získalo méně než jedno procento světového oceánu. Vlády přitom slíbily, že by ho do roku 2012 mělo mít celých deset procent jeho plochy.

Ochrana ekologicky důležitých oblastí není samoúčelná: pomáhá dramaticky ubývajícím rybím populacím a prospívá turistickému ruchu.

Čtěte také: Lidé plýtvají rybami. Třetina úlovku končí jako odpad

Studii provedla společnost Ochrana přírody (TNC). Publikovala ji v magazínu Listy ochrany přírody.

Moře za souší zaostává

"Pro ty z nás, kteří jsme se tomuto problému celou dobu věnovali, to není překvapením. Všichni víme, že ochrana moří se za ochranou souše opožďuje," řekl pro BBC Mark Spalding z TNC.

"Je frustrující, že toho musíme ještě tolik udělat. Ale jsou tu i pozitivní výsledky," dodal.

Před čtyřmi lety podepsali zástupci téměř všech států světa dohodu OSN o biodiverzitě, čímž se zavázali chránit nejméně 10 procent oceánů. Jen tak budou mít ochranná opatření ekologický smysl.

Souvislosti: EU vzkazuje rybářům: Nejdřív ekologie, pak živobytí

Většina oblastí, které v současné době pod ochranu spadají, se nachází podél břehů. I tak se však jedná jen o čtyři procenta celkové délky mořských pobřeží.

Jednička pro Nový Zéland

Zatímco Nový Zéland chrání téměř 70 procent svého pobřeží, země okolo rovníku pouhá dvě procenta. Situace se hodně zlepšila také v Indonésii, Mikronésii a některých státech v Karibiku.

Chráněná oblast Phoenix Islands u souostroví Kiribati. To neblaze proslulo tím, že mizí pod mořskou hladinou.
Chráněná oblast Phoenix Islands u souostroví Kiribati. To neblaze proslulo tím, že mizí pod mořskou hladinou. | Foto: David Obura/Phoenixislands

Souostroví Kiribati v Tichém oceánu vytvořilo největší mořskou rezervaci na světě. Je velká jako americká Kalifornie a má chránit nejen ryby a korály, ale také ptactvo a další živočichy.

Rezervace Phoenix Islands se rozkládá na 410 tisících kilometrů čtverečních a leží nedaleko rovníku, zhruba v půli cesty mezi Fidži a souostrovím Havaj.

Jedná se o poslední místo na naší planetě, kde ještě ve velkém existují nepoškozené korálové útesy, nedotčené klimatickými změnami, nadměrným rybolovem ani činností člověka.

Korálům ochrana nepomáhá

"Na novém chráněném území se nacházejí rozsáhlé podmořské hory, významné hlubokomořské lokality, oblasti, kde se rozmnožují tuňáci, a stále ještě neprozkoumaný podmořský korálový systém," uvedl Greg Stone, viceprezident organizace New England Aquarium pro agenturu Reuters.

Souostroví Kiribati je známé také tím, že kvůli globálnímu oteplování mizí pod hladinou moře.

Souvislosti: Kiribati mizí pod mořem. Lidi chce poslat do Austrálie

Ani ochranné zóny ale nevyřeší všechny problémy.

V Indickém oceánu například v oblastech, kde se chrání ryby, ve velkém umírají korálové útesy. Ubližuje jim především teplejší mořská voda v důsledku globálního oteplování. A s tou ochranáři nic neudělají.

Čtěte také:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy