Lidé chrání přírodu na souši. Na moře ale zapomínají

Vanda Králová, vk
26. 11. 2008 18:31
Státy neplní, k čemu se v OSN zavázaly

Washington - Moře a oceány lidé chrání víc než v minulosti. Pořád to ale nestačí. Zhruba tak by se daly shrnout výsledky nové studie, na než upozornila britská stanice BBC.

Status chráněného mořského území zatím získalo méně než jedno procento světového oceánu. Vlády přitom slíbily, že by ho do roku 2012 mělo mít celých deset procent jeho plochy.

Ochrana ekologicky důležitých oblastí není samoúčelná: pomáhá dramaticky ubývajícím rybím populacím a prospívá turistickému ruchu.

Čtěte také: Lidé plýtvají rybami. Třetina úlovku končí jako odpad

Studii provedla společnost Ochrana přírody (TNC). Publikovala ji v magazínu Listy ochrany přírody.

Moře za souší zaostává

"Pro ty z nás, kteří jsme se tomuto problému celou dobu věnovali, to není překvapením. Všichni víme, že ochrana moří se za ochranou souše opožďuje," řekl pro BBC Mark Spalding z TNC.

"Je frustrující, že toho musíme ještě tolik udělat. Ale jsou tu i pozitivní výsledky," dodal.

Před čtyřmi lety podepsali zástupci téměř všech států světa dohodu OSN o biodiverzitě, čímž se zavázali chránit nejméně 10 procent oceánů. Jen tak budou mít ochranná opatření ekologický smysl.

Souvislosti: EU vzkazuje rybářům: Nejdřív ekologie, pak živobytí

Většina oblastí, které v současné době pod ochranu spadají, se nachází podél břehů. I tak se však jedná jen o čtyři procenta celkové délky mořských pobřeží.

Jednička pro Nový Zéland

Zatímco Nový Zéland chrání téměř 70 procent svého pobřeží, země okolo rovníku pouhá dvě procenta. Situace se hodně zlepšila také v Indonésii, Mikronésii a některých státech v Karibiku.

Chráněná oblast Phoenix Islands u souostroví Kiribati. To neblaze proslulo tím, že mizí pod mořskou hladinou.
Chráněná oblast Phoenix Islands u souostroví Kiribati. To neblaze proslulo tím, že mizí pod mořskou hladinou. | Foto: David Obura/Phoenixislands

Souostroví Kiribati v Tichém oceánu vytvořilo největší mořskou rezervaci na světě. Je velká jako americká Kalifornie a má chránit nejen ryby a korály, ale také ptactvo a další živočichy.

Rezervace Phoenix Islands se rozkládá na 410 tisících kilometrů čtverečních a leží nedaleko rovníku, zhruba v půli cesty mezi Fidži a souostrovím Havaj.

Jedná se o poslední místo na naší planetě, kde ještě ve velkém existují nepoškozené korálové útesy, nedotčené klimatickými změnami, nadměrným rybolovem ani činností člověka.

Korálům ochrana nepomáhá

"Na novém chráněném území se nacházejí rozsáhlé podmořské hory, významné hlubokomořské lokality, oblasti, kde se rozmnožují tuňáci, a stále ještě neprozkoumaný podmořský korálový systém," uvedl Greg Stone, viceprezident organizace New England Aquarium pro agenturu Reuters.

Souostroví Kiribati je známé také tím, že kvůli globálnímu oteplování mizí pod hladinou moře.

Souvislosti: Kiribati mizí pod mořem. Lidi chce poslat do Austrálie

Ani ochranné zóny ale nevyřeší všechny problémy.

V Indickém oceánu například v oblastech, kde se chrání ryby, ve velkém umírají korálové útesy. Ubližuje jim především teplejší mořská voda v důsledku globálního oteplování. A s tou ochranáři nic neudělají.

Čtěte také:

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu. Řekl to novinářům před odjezdem z Bílého domu na předvolební akci ve státě Ohio. Potvrdil, že se rozhoduje mezi pěti uchazečkami a že by si přál, aby Senát o jeho kandidátce hlasoval ještě před listopadovými volbami hlavy státu. Již dříve oznámil, že do funkce navrhne ženu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho a dalších politiků kvůli možným skrytým finančním darům adresovaným protiimigrační Svobodné straně Rakouska (FPÖ). 

Vyšetřováni už nejsou někdejší šéf FPÖ Strache, bývalý šéf poslanců FPÖ Johann Gudenus, ani bývalý poslanec Markus Tschank.

Strache se na známém videu pořízeném ve vile na španělském ostrově Ibiza před rakouskými volbami v roce 2017 mimo jiné vychloubal, že sponzorské dary nejsou převáděny přímo na účet FPÖ, ale na spolky blízké straně. Protikorupční prokuratura se věcí začala zabývat a kriminální policie měla prověřit organizace blízké FPÖ.

Podle vyšetřovatelů není skutečný důvod k dalšímu stíhání. Posvítili si přitom na organizace Patria Austria, Austria in Motion, Wirtschaft für Österreich a Institut für Sicherheitspolitik.

před 4 hodinami

Microsoft koupí herní společnost ZeniMax Media za 7,5 miliardy dolarů

Americká softwarová firma Microsoft dnes oznámila, že za 7,5 miliardy dolarů (172,9 miliardy Kč) koupí herní společnost ZeniMax Media, která stojí mimo jiné za hrami Doom či Fallout. Microsoft tak chce rozšířit nabídku svých herních konzolí Xbox. ZeniMax je mateřskou společností firmy Bethesda Softwork, která mimo jiné vyvinula hry Wolfenstein nebo The Elder Scrolls.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Wall Street Journal: Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností.

Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností. Informoval o tom s odvoláním na obeznámené zdroje list The Wall Street Journal. Na seznamu se patrně objeví konkurent čínské společnosti Huawei, americký podnik Cisco Systems. Peking nicméně podle WSJ se sankcemi otálí, část čelných představitelů Číny chce o černé listině rozhodnout až po listopadových prezidentských volbách ve Spojených státech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy