Lidé chrání přírodu na souši. Na moře ale zapomínají

Vanda Králová, vk
26. 11. 2008 18:31
Státy neplní, k čemu se v OSN zavázaly

Washington - Moře a oceány lidé chrání víc než v minulosti. Pořád to ale nestačí. Zhruba tak by se daly shrnout výsledky nové studie, na než upozornila britská stanice BBC.

Status chráněného mořského území zatím získalo méně než jedno procento světového oceánu. Vlády přitom slíbily, že by ho do roku 2012 mělo mít celých deset procent jeho plochy.

Ochrana ekologicky důležitých oblastí není samoúčelná: pomáhá dramaticky ubývajícím rybím populacím a prospívá turistickému ruchu.

Čtěte také: Lidé plýtvají rybami. Třetina úlovku končí jako odpad

Studii provedla společnost Ochrana přírody (TNC). Publikovala ji v magazínu Listy ochrany přírody.

Moře za souší zaostává

"Pro ty z nás, kteří jsme se tomuto problému celou dobu věnovali, to není překvapením. Všichni víme, že ochrana moří se za ochranou souše opožďuje," řekl pro BBC Mark Spalding z TNC.

"Je frustrující, že toho musíme ještě tolik udělat. Ale jsou tu i pozitivní výsledky," dodal.

Před čtyřmi lety podepsali zástupci téměř všech států světa dohodu OSN o biodiverzitě, čímž se zavázali chránit nejméně 10 procent oceánů. Jen tak budou mít ochranná opatření ekologický smysl.

Souvislosti: EU vzkazuje rybářům: Nejdřív ekologie, pak živobytí

Většina oblastí, které v současné době pod ochranu spadají, se nachází podél břehů. I tak se však jedná jen o čtyři procenta celkové délky mořských pobřeží.

Jednička pro Nový Zéland

Zatímco Nový Zéland chrání téměř 70 procent svého pobřeží, země okolo rovníku pouhá dvě procenta. Situace se hodně zlepšila také v Indonésii, Mikronésii a některých státech v Karibiku.

Chráněná oblast Phoenix Islands u souostroví Kiribati. To neblaze proslulo tím, že mizí pod mořskou hladinou.
Chráněná oblast Phoenix Islands u souostroví Kiribati. To neblaze proslulo tím, že mizí pod mořskou hladinou. | Foto: David Obura/Phoenixislands

Souostroví Kiribati v Tichém oceánu vytvořilo největší mořskou rezervaci na světě. Je velká jako americká Kalifornie a má chránit nejen ryby a korály, ale také ptactvo a další živočichy.

Rezervace Phoenix Islands se rozkládá na 410 tisících kilometrů čtverečních a leží nedaleko rovníku, zhruba v půli cesty mezi Fidži a souostrovím Havaj.

Jedná se o poslední místo na naší planetě, kde ještě ve velkém existují nepoškozené korálové útesy, nedotčené klimatickými změnami, nadměrným rybolovem ani činností člověka.

Korálům ochrana nepomáhá

"Na novém chráněném území se nacházejí rozsáhlé podmořské hory, významné hlubokomořské lokality, oblasti, kde se rozmnožují tuňáci, a stále ještě neprozkoumaný podmořský korálový systém," uvedl Greg Stone, viceprezident organizace New England Aquarium pro agenturu Reuters.

Souostroví Kiribati je známé také tím, že kvůli globálnímu oteplování mizí pod hladinou moře.

Souvislosti: Kiribati mizí pod mořem. Lidi chce poslat do Austrálie

Ani ochranné zóny ale nevyřeší všechny problémy.

V Indickém oceánu například v oblastech, kde se chrání ryby, ve velkém umírají korálové útesy. Ubližuje jim především teplejší mořská voda v důsledku globálního oteplování. A s tou ochranáři nic neudělají.

Čtěte také:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 1 hodinou

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy