Na dně moří čekaly stovky let. Největší poklady v historii badatelé objevili náhodou

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
11. 9. 2024 12:03
Waldemar Matuška ve slavné písni zpívá, že bájné Eldorádo lze najít v nás samotných. Nálezci skutečných pokladů by však mohli nesouhlasit. Nezměrná bohatství ukrytá hluboko pod zemí či na mořském dně čekala na své nalezení stovky i tisíce let. Podívejte se na nejznámější nalezené poklady světa. Od Tutanchamonovy hrobky přes relikviář svatého Maura až po poklad z Vysoké u Jevíčka.

Uničovský poklad (1911)

V roce 1911 těžili dělníci hlínu pro nedalekou cihelnu, když jeden z nich narazil na hrnek plný zlatých mincí. Uničovský poklad původně čítal 352 zlaťáků, podle někdejšího práva se ale po nalezení rozdělil mezi nálezce - jednoho z dělníků a majitele pozemku Zdenka Vodičku, kterému patřila i zmíněná cihelna. Svou půlku dělník ihned odevzdal konzervátorovi, který stál u zrodu muzea v Litovli v Olomouckém kraji. Co se stalo s druhou půlkou pokladu, už ale není jasné. 

Poklad čekal na své nalezení nedaleko dnešního Uničova tři staletí, podle odhadů jej někdo zakopal někdy kolem roku 1614. Nejstarší zlaťáky pocházejí z dob Zikmunda Lucemburského. Nelze však říct, komu konkrétně peníze patřily. Šibeniční vrch, kde je zakopal, musel být orientačním bodem, kde je nejspíš dotyčný cíleně ukryl.

 

Právě se děje

Další zprávy