Na dně moří čekaly stovky let. Největší poklady v historii badatelé objevili náhodou

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
11. 9. 2024 12:03
Waldemar Matuška ve slavné písni zpívá, že bájné Eldorádo lze najít v nás samotných. Nálezci skutečných pokladů by však mohli nesouhlasit. Nezměrná bohatství ukrytá hluboko pod zemí či na mořském dně čekala na své nalezení stovky i tisíce let. Podívejte se na nejznámější nalezené poklady světa. Od Tutanchamonovy hrobky přes relikviář svatého Maura až po poklad z Vysoké u Jevíčka.

Tutanchamonova hrobka (1922)

Více než tři tisíce let čekala na své nalezení hrobka egyptského faraona Tutanchamona, který vládl přibližně v letech 1333-1323 před Kristem. Roku 1922 ji v Údolí králů objevil egyptolog Howard Carter. Když archeologové odklidili vstupní komoru, našli zeď s pečetí strážců údolí. Pohřební komoru zaplňovala všemožná pohřební výbava spolu se třemi sarkofágy faraona Tutanchamona. Carter hrobku vyklízel dlouhých osm let, byl totiž extrémně pečlivý při vedení záznamů o nálezech.

Ačkoliv Tutanchamon nepatřil mezi nejvýznamnější vládce Egypta, nález jeho hrobky podnítil zájem veřejnosti o historii Egypta. Bylo totiž výjimečné, že místo posledního odpočinku na rozdíl od jiných hrobek nestihli zplundrovat vykradači hrobů - byť se do ní ještě před Carterovým objevem už dvakrát někomu podařilo dostat. Protože však nikdo nevstoupil do samotné pohřební komory, Carter našel posmrtnou zlatou masku.

 

Právě se děje

Další zprávy