Berlín - Zvuky, které mouchy vydávají při páření, mohou způsobit jejich násilnou smrt. Právě ony jsou podle zjištění německých vědců lákadlem pro netopýry, pro něž jsou kopulující mouchy snadnou kořistí, napsala agentura AFP.
Vědci, kteří studovali malé společenství much a netopýrů v kravíně nedaleko německého Marburgu, zjistili, že šance hmyzu stát se netopýří potravou jsou mnohem větší, pokud se hmyz oddává páření. V takovém případě je šestinásobně vyšší pravděpodobnost, že mouchy netopýr slupne, než když se jedná o jednotlivou sedící mouchu, řekl AFP spoluautor studie a biolog specializující se na netopýry Stefan Greif.
"Sex zabíjí," dodal s tím, že to platí přinejmenším v případě much domácích, které představují hlavní menu sledované netopýří kolonie. Navíc jen výjimečně se podle něj jednomu z mušího páru podařilo uniknout, což znamenalo, že netopýr si dopřál jídlo o dvou chodech najednou.
Netopýry přitom nijak nelákaly mrtvé muší páry umístěné na strop kravína v pářící pozici. Z toho vědci odvodili, že je to vysokofrekvenční zvuk, ne pohled na kopulující muší pár, co predátory láká. Tuto teorii potvrdila i skutečnost, že netopýři útočili i na reproduktory vysílající nahraný zvuk mušího páření.