Biologové a dobrovolníci z přírodovědného muzea ve filipínském Davau vyzvedli mrtvého vorvaňovce zobatého z moře v sobotu. Biologové, kteří následně prováděli pitvu, uvedli, že nikdy tolik plastů v žaludku vorvaňovce neviděli.
"Je to nechutné. Vláda musí podniknout nezbytné kroky proti těm, kteří pokračují v ničení vod a oceánů," nechali se slyšet biologové. Zveřejnili také fotky z pitvy, jež ukazují obrovské množství plastu, které zvíře pozřelo. Velryby nepijí vodu z oceánů, ale přijímají ji z potravy. V tomto případě tedy zvíře zemřelo na dehydrataci a vyhladovění.
Mořský biolog Darrell Blatchley, zakladatel tamního přírodovědného muzea, deníku The Guardian řekl, že během desetiletého výzkumu velryb a delfínů zemřelo 57 z nich na otravu plastem, jejž považovali za potravu.
The final cause of death is in for the death of the juvenile male curvier beaked whale we recovered March 16 2019. 40 kilos of plastic bags. Including 16 rice sacks. 4 banana plantation style bags and multiple shopping bags. A full list of the plastic items will follow in the next few days. This whale had the most plastic we have ever seen in a whale. It's disgusting. Action must be taken by the government against those who continue to treat the waterways and ocean as dumpsters.
Zveřejnil(a) D' Bone Collector Museum Inc. dne 17. March 2019
Loni v červnu zaznamenali biologové v Thajsku podobný případ úmrtí velryby, ta pozřela zhruba 80 plastových sáčků.
Plastové znečištění je jeden z největších problémů států jihovýchodní Asie. Organizace Ocean Conservancy v roce 2017 ve své zprávě uvedla, že Indonésie, Filipíny, Thajsko, Vietnam a Čína vyhazují do moří a oceánů nejvíce plastového odpadu.
Želvu málem zabil igelitový sáček. Veterináři jí ho vytáhli z jícnu: