Bali se dočkalo. Ostrovní vláda zakázala plastové tašky, pomohly organizace i úklidy

mdan mdan
7. 1. 2019 15:59
Se začátkem roku 2019 byly na indonéském ostrově Bali zakázány jednorázové plasty. Podle informací stojí za úspěchem především tlak organizací za zlepšení životního prostředí. Zákaz jednorázových plastů by se měl rozšířit na celý ostrov během následujícího půl roku. Vztahuje se na výrobce, distributory i dodavatele.
Ilustrační foto z balijského Sanuru z prosince 2018.
Ilustrační foto z balijského Sanuru z prosince 2018. | Foto: Reuters

Vláda jednoho z nejoblíbenějších indonéských ostrovů udělala koncem roku 2018 významný krok na cestě k lepšímu životnímu prostředí. Zakázala totiž jednorázové plastové výrobky, jako jsou plastové tašky a sáčky, polystyren a brčka. 

Nařízení by do půl roku měl přijmout celý ostrov, v hlavním městě Denpasaru již podle některých vešel v účinnost. Balijský guvernér Wayan Koster věří, že zákaz by mohl pomoci snížit množství plastového odpadu v balijských vodách o 70 procent během jednoho roku. 

Zákaz se týká všech producentů, distributorů, dodavatelů a prodejců. "Plasty musí nahradit jiným materiálem," dodal Koster. V případě, že nařízení poruší, budou vůči nim uplatněny "administrativní sankce", což může podle Kostery například znamenat neprodloužení obchodní licence. 

Deník The Strait Times uvedl, že Jakarta by se balijským nařízením chtěla inspirovat a zavést podobný zákaz. 

Sbohem, plastové tašky

"Můžu si zatančit malý tanec vítězství. Tento rok konečně říkáme sbohem plastovým taškám," sdělila webu Make a Change World 17letá Melati Wijsenová. Právě ona a její sestra Isabela patří k jedněm z nejdůležitějších aktérů, kteří se na zákazu jednorázového plastu na ostrově podíleli.

V roce 2013 založily neziskovou organizaci Bye Bye Plastic Bags, prostřednictvím které již více než pět let upozorňují na jeden z největších problémů, s nímž se ostrov potýká. O jejich aktivitách napsala i řada světových médií. 

Nejsou však zdaleka jediné. Svůj díl na tom má i řada dalších mezinárodních organizací či jednotlivých cizinců, kteří pořádají hromadné úklidy nebo vzdělávají místní. Jednou z nich je i organizace Trash Hero Indonesia (v překladu Odpadkoví hrdinové Indonésie), kterou v roce 2014 založil český cestovatel a freediver Jan Bareš.

Pravidelné hromadné úklidy se konaly také pod záštitou akce One Island One Voice, do které se zapojilo hned několik lokálních iniciativ usilujících o redukci odpadu. 

Nikdo si nechce lehat vedle smetí

Zásadní roli ve vládním zákazu přitom může hrát i turismus. Turistický ruch totiž tvoří okolo 60 procent všech příjmů ostrova a zřejmě žádný člověk si na dovolené nechce lehat vedle hromady smetí. "Mnoho turistů se nechalo slyšet, že se na Bali nechtějí vrátit poté, co viděli, jak zlé to tady je s odpadem," citoval dříve britský deník The Guardian Saru Cravesovou, mluvčí iniciativy One Island One Voice. 

Indonésie je hned po Číně druhým největším znečišťovatelem plastovým odpadem na světě. Podle balijské ekologické organizace ROLE (Rivers, Oceans, Lakes and Ecology Foundation) denně vyprodukuje 130 tisíc tun plastového a pevného odpadu.

Polovina končí na skládce, zbytek je spalován nebo ponechán svému osudu, což znamená, že se vlivem dešťů dříve či později dostane do vodních toků a odtud do moře či oceánu. 

OSN již v roce 2017 důrazně varovala, že pokud se proti znečišťování oceánu nepodniknou žádné kroky, bude do roku 2050 v mořích více plastu než ryb. Indonésie se v této souvislosti na loňské konferenci World Oceans Summit také zavázala do roku 2025 snížit objem plastového odpadu o 70 procent. 

Na zákazu jednorázových plastů se dohodly vloni na podzim také jednotlivé státy Evropské unie. 

Video: Chybí infrastruktura i vzdělání, reportáž o odpadu na Bali

Cizinci bojují za čistější Bali. Problém má ale celá Indonésie, chybí infrastruktura i vzdělání | Video: Reuters, Magdaléna Daňková
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy