Zbavte se žiletek a nejezte maso. 13 tipů, jak žít ekologicky a nezatěžovat planetu

Supermarkety ustupují od plastových tašek, influenceři bojkotují plastová brčka a lidé si dávají od nového roku předsevzetí, že budou jíst maso jen dvakrát týdně. Chcete se i vy chovat v roce 2019 ekologičtěji? Máme pro vás každodenní tipy, jak toho dosáhnout. Stačí změnit jen pár jednoduchých věcí.
Ilustrační foto | Foto: iStock

Odpusťte si PET lahve

PET lahve jsou vůbec nejčastěji vyhazovaným kusem plastu v České republice. Vytřídí se jich však zhruba jen 70 procent, na recyklaci se pak odešle necelých 56 procent. "Na skládkách končí 26 procent petek, zhruba pět procent končí v cementárnách a osm procent ve spalovnách. Zhruba dvě procenta končí ve směsných plastech, z nichž jsou vyráběny například lavičky," vysvětlil v prosincovém rozhovoru pro Aktuálně.cz Vojtěch Vosecký z Institutu cirkulární ekonomiky.

Rakouští vědci nedávno objevili mikročástice plastu i v lidské stolici. Nejčastějším druhem byl polypropylen, který se používá v potravinářském a textilním průmyslu, a polyethylentereftalát, známý pod označením PET.

Spotřebu PET lahví lze přitom omezit velmi snadno. Stačí si pořídit jednu lahev, kterou pak lze doplnit prakticky kdekoliv. Voda v České republice je na většině míst pitná. Sladké nápoje lze nahradit šťávami a i pro milovníky perlivých nápojů existuje řešení. Někteří výrobci navíc prodávají také nápoje ve skle.

před 2 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.