Praha - K Zemi se blíží asteroid o průměru čtyři kilometry. Vědci pomocí teleskopů zjistili nebezpečí srážky v roce 2045. Za 30 let. Hledá se posádka rakety, která k asteroidu poletí, prozkoumá jej a na základě zjištěných informací o horninovém složení se pokusí jej z kolizní dráhy se Zemí odklonit.
Tak zní hlavní téma soutěže Expedice vesmír 2015.
Děti zažijí vesmírné dobrodružství a kromě toho se dotknou horniny z Měsíce, obléknou si kosmonautické rukavice, které byly ve vesmíru, budou mít vlastní skafandr, potkají skutečného kosmonauta a také zažijí stav beztíže ve speciálním letadle.
"Expedice plní sen každého dítěte, které se někdy potkalo s informacemi o astronomii a kosmonautice. Tato přání expedice využívá k tomu, aby popularizovala vědu pro kategorii 10 až 15 let záživnou formou," říká Marek Janáč, novinář a spoluorganizátor projektu.
Superlaser odkloní planetku
Letošní soutěž má jako hlavní téma laser. Letos v říjnu totiž Fyzikální ústav Akademie věd otevírá v Dolních Břežanech u Prahy velké laserové centrum ELI Beamlines pro nové vědecké objevy. Zdejší superlaser je desetkrát efektivnější než současný nejvýkonnější laser, který lidstvo postavilo.
"Asteroid je na tzv. kolizní dráze a má narazit do Země. Děti letí na asteroid a budou na něj mířit a budou se ho snažit odklonit, což se jim podaří a k žádné katastrofě nedojde," popisuje zadání letošní expedice Marek Janáč.
Malí zachránci světa se mohou do soutěže přihlásit do 15. května. Semifinále proběhne v srpnu a určí konečnou pětici finalistů, která se zúčastní simulovaného letu.
"Loňští postupující byli naprosto bezvadní. Je jim kolem dvanácti let a mají detailně načteného Stephena Hawkinga," pochvaluje si známý astrofyzik a popularizátor astronomie Jiří Grygar, jeden z porotců soutěže.
Děti zažijí i krizové situace a stres
Skupina bude nejdříve zaškolena v tom, jak vyřešit krizové situace. Musí si umět připravit kosmickou stravu, odebírat vzorky, obléknout si skafandry. Pak se dostane do neznámého prostředí rakety, kde se naučí komunikovat s řídicím střediskem.
"Na palubě si s sebou vezou spoustu materiálu, který je uzavřen v neidentifikovatelných krabicích označených kódy. Středisko oznámí číslo kódu, oni otevřou krabici a tam je změť věcí, které mají použít k vyřešení konkrétního problému. Je to spousta řízeného stresu, na některé úkony je málo času, k jiným se zase musí postavit velmi kreativně," popisuje náročný průběh letu Marek Janáč.
K řízení rakety jsou potřeba všichni členové posádky, každý tu hraje svou důležitou roli. "Už od semifinále učíme děti spolupracovat, komunikovat, pomáhat si, ne soutěžit proti sobě," vysvětluje organizátor.
Takto posádka ovládá raketu až do příletu ke kosmickému tělesu. Zde jsou naloženi do výsadkového modulu a odvezeni na místo, kde je nasimulován povrch tělesa. Vystoupí na něj, udělají dopředu připravenou analýzu a zase poletí zpátky. Po přistání je budou vítat slovutní vědci.
Grygar: Museli bychom do planetky šťouchnout
České naděje
V seriálu online deníku Aktuálně.cz "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.
Zpět k ústřednímu tématu: Lze opravdu laserem odklonit asteroid? "Musíme si trochu pustit fantazii na špacír, protože superlaser ELI je zařízení tak veliké, že ho do kosmického prostoru nedostanete, a ovládat asteroid ze Země je zatím utopie. Ale co není, může být. Dříve byl každý laser obrovské zařízení a dnes můžeme laserové ukazovátko strčit do kapsy," říká astrofyzik Jiří Grygar.
"Kdybychom měli miniaturní ELI, mohli bychom zaletět k dané planetce a šťouchnout do ní laserem, když je nejdále od Slunce. Výkonný laser je schopen velice dlouhodobě a pomaličku planetku odklonit z dráhy. Stačí malý odklon, aby pak ve výsledku Zemi bezpečně minula," navrhuje hypotetický postup Grygar.
Děti již cestovaly na Měsíc či na kometu
První ročník soutěže Expedice vesmír proběhl v roce 2004. Tehdy děti "letěly" na Měsíc, neboť si lidstvo právě připomínalo 35 let od přistání prvního člověka na Měsíci.
Loni byli účastníci expedice na simulovaném letu na kometu Čurjumov-Gerasimenko a opravovali modul Philae na sondě Rosetta.
"Mnohé děti expedice nasměrovala na dráhu astronomů, fyziků, počítačových či kybernetických expertů, ačkoliv původně chtěly dělat úplně něco jiného. Věda jim ale díky soutěži učarovala," pochvaluje si organizátor Marek Janáč.