Haifa (Izrael) – V týdnu proběhl již třetí ročník soutěže krásy přeživších holocaustu. Všech 16 soutěžících evropského původu prošlo rukama vizážistů i kadeřníků a poté se představilo publiku i porotě v přeplněné radnici ve městě Haifa na severu Izraele.
Akce každý rok vyvolává bouřlivé emoce a odpůrci tuto soutěž krásy považují za morbidní. Informovala o tom agentura Reuters.
"Je to velmi důležitá událost, dnes večer mají přeživší holocaustu možnost zažít něco, co promeškali ve svém dětství. Mnozí z nich byli v té době děti, dospívající nebo mladí lidé. Žili v ghettech nebo koncentračních táborech," řekl na slavnostním večeru Jurgen Buhler z Mezinárodního křesťanského velvyslanectví v Jeruzalémě.
Soutěž se konala poprvé v roce 2012, už tehdy organizátoři z nadace Helping Hands vysvětlovali, že cílem akce je ukázat, že ani hrůzy války ženy nezlomily. "Lidé nechtějí vidět přeživší holocaustu jako skupinu obětí na vozíčku," obhajoval vyznění soutěže před třemi lety na zpravodajském serveru The Independent ředitel nadace Shimon Sabag. Na první ročník dorazilo kolem tisíce lidí.
Již tehdy se na adresu soutěže krásy snesla vlna nevole a bývalý izraelský zákonodárce Colette Avital ji označil za morbidní. Poprvé si vítěznou korunku nasadila devětasedmdesátiletá Hava Heshkovitzová, původem z Rumunska. Svou účast vnímala jako pomstu, která má ukázat, že i přes všechny hrůzy, jimiž si prošla, přetrvala její krása a nezlomná osobnost.
"Nikdy bychom neměli odpustit a zapomenout, čím si prošly. Soutěž považuji za velmi konstruktivní způsob, jak ukázat, že tito lidé zůstávají krásní," potvrdil slova první vítězky Sabag. Během soutěže mají všechny účastnice možnost vyprávět o holocaustu, jak si ho pamatují.
"Když se podíváte do jejich tváří, uvidíte radost a štěstí. Vidíte, že tento večer opravdu uzdravuje některá z jejich zranění, která si s sebou nesou. A pro nás křesťany je to velké privilegium, zvláště pro mě z Německa, že mohu přispět tento večer a vrátit jim něco, co jim křesťané v Evropě vzali," řekl Jurgen Buhler.
Kritici podotýkají, že přeživší zesměšňují nejen sebe, ale i odkaz milionů zabitých Židů za 2. světové války. Poukazují na fakt, že si soutěžící chtějí zlepšit životní situaci, protože mnoho z nich žije na hranici chudoby.
V letošním ročníku vyhrála žena původem z Rumunska. Rita Berkowitzová oslavila své vítězství s modrobílou šerpou a diadémem na hlavě. Do kamery poté vzkázala, že Židé přežijí vše. "Kdyby všichni Židé přišli do Izraele, byli bychom silnější. Nebojíme se nikoho. Židé ze světa nikdy nezmizí," řekla Rita agentuře Reuters. Třiaosmdesátiletá vítězka se v roce 1951 přestěhovala do Izraele, kde se provdala. Má jednu dceru, šest vnoučat a pět pravnoučat.