Sklo ve vitríně, pod stromem panenka Barbie. Tak vypadaly první kapitalistické Vánoce

Sklo ve vitríně, pod stromem panenka Barbie. Tak vypadaly první kapitalistické Vánoce
Kromě velkých plyšáků byly populární také různé motivy z amerických kreslených pohádek pro děti. Například na míči Radka Blažka byly postavičky ze seriálu Looney Tunes.
"Duplo u nás bylo velký hit. Tohle je fotka přibližně z roku 1994. A lego (i když dnes už složitější) vlastně s tátou stavíme dodnes, takže to nějaké následky mělo," dodává Blažek.
Kolegyně z Aktuálně.cz Klára Elšíková zase svoje šesté Vánoce oslavila v mikině s obrázkem Pocahontas, kterou proslavil animovaný film od Walta Disneyho z roku 1995.
Ryze první kapitalistické Vánoce lze datovat už do roku 1990, kdy se v ulicích tehdejšího Československa objevily stovky prodejců, kteří nakoupili zboží na Západě a před Vánoci jej úspěšně prodali. Nejčastěji se tak pod stromečkem objevovaly dárky z Rakouska. Domek pro panenky, který je vidět na obrázku, vyráběli rodiče Veroniky Kabátové z Lhenic podle návodu v německojazyčném časopisu. Pod stromkem se schovává i Mickey Mouse. Zobrazit 28 fotografií
Foto: Nika Havránková (archiv)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 22. 12. 2022 16:38
Přestože se na první svobodné Vánoce Češi a Slováci stále potýkali s nedostatkem některého zboží, pod stromečkem se už objevily první hračky ze Západu. Na ulicích je prodávaly stovky prodejců, kteří je o adventu sehnali v nedalekém Rakousku. Do rozdělení Československa se trh uvolňoval pozvolna, po roce 1993 byly k dostání i walkmany, panenky Barbie, první počítače i zakázané knihy.

"Právě cesty za nákupy zejména do Rakouska charakterizovaly první svobodné Vánoce. Druhý rozměr byl bezesporu duchovní, kdy se po letech výrazně o půlnoční mši naplnily kostely. Propojovala se tak na počátku svoboda s konzumem a upírání zraku na Západ s někdejším křesťanským charakterem," říká historik Michal Stehlík z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Hračky ze Západu byly zpočátku drahé a dovolit si je tak mohl málokdo. "Panenky, walkmany stály v řádu stokorun, což bylo hodně vzhledem k tomu, že průměrný příjem byl někde nad třemi tisíci korun," vysvětluje Stehlík. Časem se trh rozvolnil. tím klesla i cena hraček. Na televizních obrazovkách se objevil Santa Claus a Coca-Cola, obchody zaplavilo pestře barevné oblečení s motivy Walta Disneyho. 

Jak vypadaly Vánoce v prvních letech kapitalismu, ukazuje galerie fotografií od čtenářů i kolegů z vydavatelství Economia, pod které spadá Aktuálně.cz. Podívejte se.

 

Právě se děje

Další zprávy